Kompleksowa promocja budownictwa drewnianego

Szeroko zakrojona promocja budownictwa drewnianego to zadanie, które z dużym zaangażowaniem i sukcesami realizuje STEICO. Dlatego udział w targach BUDMA firma spożytkowała nie tylko do zaprezentowania ekologicznych materiałów budowlanych, takich jak drewna LVL, którego jest jedynym producentem w Polsce, ale podzielenia się wiedzą na temat nowoczesnego budownictwa energooszczędnego, w czym wsparli ją projektanci i wykonawcy budynków w technologii STEICO.

 

W Poznaniu, na powierzchni niemal 400 m2 przygotowano modele konstrukcji ściennych, stropowych i dachowych prezentujące możliwości budownictwa energooszczędnego. Imponująca wystawa, która przyciągnęła uwagę licznych zwiedzających targi gości, nie była jedynym atutem stoiska. Wszyscy zainteresowani mieli bowiem możliwość porozmawiania z doświadczonymi specjalistami, którzy zawodowo związani są z budownictwem drewnianym. Udzielali oni porad dotyczących różnych aspektów budownictwa opartego na drewnie: projektowania, fizyki budowli, otwartości dyfuzyjnej czy doboru materiałów izolacyjnych.

 

Przez wszystkie dni trwania targów na stoisku można było spotkać się z przedstawicielami firm wykonawczych, które kompleksowo zajmują się realizacją budynków w technologii STEICO i w standardzie energooszczędnym: Domy Biedrzycki, FuturaDom, Hebelkom, NaturaDomy, Norpolhaus, Prefabeko. Swoim doświadczeniem i wiedzą podzielili się również przedstawiciele firmy BTM-dr Jurkiewicz, specjalizującej się w budownictwie ekologicznym opartym na materiałach z gliny oraz firmy quick-mix oferującej innowacyjne produkty z zakresu zapraw do klinkieru, systemów ociepleń, suchych zapraw oraz chemii budowlanej.

O doradztwo techniczne zadbało Centrum Usług Techniczno-Organizacyjnych Budownictwa Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Poznaniu, przy wsparciu Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie.

Koncepcja stoiska, które dostarcza kompleksowej wiedzy, oferuje możliwość doradztwa i bezpośrednich kontaktów biznesowych, jednocześnie zamkniętego w ciekawym projekcie architektonicznym wykonanym z drewna klejonego LVL, którego STEICO jest jedynym producentem w Polsce, zyskała uznanie członków komisji konkursowej Acantus Aureus. Statuetka, którą wyróżnili producenta, jest nagrodą za umiejętne zobrazowanie wizji stoiska wynikającej ze strategii przedsiębiorstwa.

 

Przyszłościowe materiały budowlane

Fornirowane drewno klejone warstwowo LVL ma wyjątkowo szerokie spektrum zastosowań, w tym również jako materiał konstrukcyjny w nowoczesnym budownictwie drewnianym, o czym można się było przekonać na targowym stoisku firmy STEICO. Ten innowacyjny materiał łączy w sobie właściwości naturalnego drewna z zaletami przemysłowego tworzywa o precyzyjnych właściwościach. LVL wytrzymuje duże obciążenia, zachowując jednocześnie stabilność wymiarową. Nie skręca się przy tym tak jak drewno lite i – nawet w zakresie pęcznienia i skurczu – charakteryzuje się znacznie niższymi wartościami. W porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, takimi jak żelbet czy cegła, ma wielokrotnie niższy współczynnik przenikania ciepła. Ponadto LVL jest łatwy w obróbce, a dzięki dużej powierzchni pozwala zmniejszyć ilość połączeń montażowych.

Kolejnym produktem wpisującym się w koncepcję przyszłościowego budownictwa energooszczędnego jest sprężysta mata termoizolacyjna STEICOflex 036. Wykonana w całości z naturalnego drewna mata wykazuje najniższą wartość deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła ze wszystkich znanych naturalnych produktów termoizolacyjnych. STEICOflex 036 charakteryzuje się dużą gęstością wynoszącą około 60 kg/m? i wyjątkowo wysoką zdolnością do magazynowania ciepła. Włókna naturalne, z których mata jest wykonana, mają naturalną zdolność do regulowania poziomu wilgotności. W rezultacie STEICOflex 036 przyczynia się istotnie do regulacji zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach.

 

Okiem fachowców

Dzięki zaangażowaniu firmy STEICO przez 3 dni odbywały się towarzyszące wystawie konferencje i debaty z licznym udziałem publiczności oraz zaproszonych przedstawicieli branży i ekspertów.

W debacie „Budownictwo drewniane – inwestycja w przyszłość. Ekonomia – Ekologia – Technologia” udział wziął Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu STEICO CEE Sp. z o.o. Jej uczestnicy szczegółowo omówili potencjał budownictwa drewnianego w Polsce związany z zasobami naturalnymi, zapleczem technologicznym oraz oczekiwaniami społecznymi w zakresie komfortu życia i ekologii. Zaprezentowano nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz możliwości finansowe dla inwestorów zainteresowanych budownictwem drewnianym.

W drugim dniu trwania targów odbyła się konferencja „Budownictwo drewniane w Polsce – programy wsparcia dla producentów domów drewnianych”, w której STEICO również zaznaczyło swoją obecność. Wizerunkowi budownictwa drewnianego w trakcie autorskiej prezentacji przyjrzał się Michał Komorowski, autor „Podręcznika projektowania i budowania w systemie STEICO. Podstawy. Fizyka budowli. Zalecenia wykonawcze”, którego drugie-uzupełnione wydanie było dostępne podczas targów BUDMA na stoisku.

STEICO było również współorganizatorem seminarium „Innowacyjne drewno klejone we współczesnym budownictwie”. Temat współczesnego budownictwa energooszczędnego opartego na drewnie klejonym omówił Filip Urbaniak.