Meblarze przetestowali centrum wiertarskie FTT R8

Centrum wiertarskie FTT R8 w marcu stanie pośród kilkudziesięciu maszyn w centrum TekLab w Warszawie. Już teraz można umawiać się na jego testowanie. Swoje opinie na temat maszyny mogą już wyrazić dwaj producenci mebli – Cyprys ze Skawiny i Fadome ze Złotnik koło Opola – w których od niedawna FTT R8 pracuje.

 

– Minęło kilka dni od uruchomienia produkcji, ale mogę powiedzieć o tej maszynie w samych superlatywach, choć wiele razy kupując inne maszyny bywałem zawiedziony – mówi Andrzej Szindzielorz z firmy Fadome, która zakupiła centrum wiertarskie FTT R8. To najnowszy model włoskiego lidera maszyn do obróbki drewna, firmy Biesse.

Uniwersalna, łatwo przezbrajalna, szybka w działaniu – dodaje Paweł Cudzich z firmy Cyprys, która również od niedawna wzbogaciła park maszynowy swojej fabryki mebli w nowe centrum wiertarskie.

Nowoczesne zakłady produkcyjne poszukują urządzeń wydajnych i elastycznych, które bez konieczności czasochłonnego przezbrajania pozwolą im na realizację wielu procesów obróbczych. Andrzej Szindzielorz, który prowadzi rodzinną firmę Fadome już od 30 lat, przez ten czas stworzył nowoczesną fabrykę, z której wysyła meble na całą Europę.

– Masowa produkcja pozwoliła nam na tworzenie ciekawych mebli w niskiej cenie, ale obserwując rynek trzeba zauważyć, że trendy w produkcji są teraz inne – mówi. – W dużych fabrykach, w produkcji wielkoseryjnej popularność zdobyły wiertarki przelotowe, ale obecnie świat idzie w kierunku krótkich serii, indywidualizacji projektów, możliwości wyboru różnych parametrów mebla, a to wymaga szybkiego przezbrajania maszyn. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na elastyczne centrum wiertarskie FTT R8 – dodaje.

Maszyna wyposażona jest w cztery elektrowrzeciona. 18 niezależnych jednostek wiercących pracuje w osi X, natomiast 14 w osi Y, wykonując szeroki wachlarz obróbczy.

– Pomimo tak szerokiego programu, maszyna jest bardzo łatwa w obsłudze, praktycznie sama czyta wszystkie parametry z kodów kreskowych wygenerowanych przez program do projektowania i nie wymaga mechanicznego przezbrajania przez operatorów, bo sama dobiera narzędzia i się w nie uzbraja – mówi Paweł Cudzich. Jego fabryka mebli mieści się w Skawinie, a oferta mebli systemowych obejmuje kilkaset różnego rodzaju brył. Dodatkowo firma na zlecenie wykonuje korpusy kuchenne. W tak szerokiej ofercie produkcyjnej konieczne było wprowadzenie elastycznych i wydajnych rozwiązań.

– Każdorazowe przezbrajanie wiertarki byłoby nie tylko stratą czasu, ale też niosło ryzyko pomyłki operatora – zauważa Paweł Cudzich. – Czas wiercenia na wiertarkach przelotowych jest może nieco krótszy, ale zyskujemy właśnie na szybkim przezbrojeniu i eliminowaniu błędów.

Centrum wiertarskie FTT R8 ma aż pięć ruchomych stołów roboczych, które są cyfrowo pozycjonowane w ciągu zaledwie kilku sekund.

Kolejną zaletą tej maszyny jest niezwykła precyzja podczas nawiercania otworów. Automatyczny, cyfrowy odczyt rzeczywistej szerokości i długości obrabianej płyty jest wysyłany do głowicy wiertarskiej, co stanowi gwarancję, że nawiercenia zostaną wykonane dokładnie w pożądanych miejscach. Pozwoliło to wyeliminować spotykaną często w maszynach innych producentów „tolerancję wymiarową”. FTT R8 z tą samą precyzją obrabia nie tylko płyty płaskie, lecz także np. fronty gięte.

Niezwykłą szybkość działania wszystkich ruchomych elementów maszyny udało się osiągnąć dzięki silnikom bezszczotkowym montowanym w napędach działających w osiach X, Y i Z. Dzięki wyeliminowaniu z konstrukcji szczotek, które są najczęstszą przyczyną awarii oraz najszybciej zużywającym się elementem mechanicznym silnika, silniki w FTT R8 są dużo trwalsze i niezawodne, dodatkowo pracują znacznie ciszej.

FTT R8 obrabia płyty o grubości od 12 do 60 mm, zarówno wiórowe, MDF, jak i sklejki, a także np. grubsze blaty kuchenne. Doskonale sprawdzi się w zakładach wytwarzających meble na wymiar.

W celu zapewnienia jeszcze większej precyzji w miejscach wymagających perfekcyjnej dokładności, jak nawiercenia pod kołki, do których następnie aplikowany jest klej, centrum można doposażyć w podwójny moduł z pięcioma głowicami każdy, które dokładnie aplikują klej w miejsce wcześniejszych nawierceń, bez zabrudzenia pozostałych fragmentów płyty.

Nawet w przypadku doposażenia centrum w dodatkowe narzędzia, których szeroki wybór przewidział producent, nie zwiększają się wymiary całej maszyny. Nadal pozostaje ona kompaktowa w stosunku do możliwości.

Biesse FTT R8 już wkrótce stanie wśród szeregu pokazowych maszyn w centrum TekLab w Warszawie.

– Nasze centrum działa już od roku i przez ten czas przewinęło się kilkuset producentów, którzy mogą na wybranych maszynach przetestować swoje materiały – mówi Marcin Nowacki z firmy TEKNIKA. – Obecnie można już się zapisywać na testy na nowym centrum wiertarskim, co pozwoli przekonać się o jego świetnych parametrach, szybkości działania i dużej precyzji wiercenia.