0 0

Stowarzyszenie Centrum Drewna w Czarnej Wodzie będzie merytorycznie wspierać projekt „Budownictwo Drewniane”, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem w zakresie budownictwa drewnianego. 25 września umowę z Ministrem Środowiska w tej sprawie podpisał Marcin Zboroń, wiceprezes CDCW.

 

Ważne, aby budownictwo drewniane rozwijało się znacznie dynamiczniej, dlatego branża potrzebuje pomocy, podkreślił Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska podczas podpisania porozumienia z partnerami projektu „Budownictwo Drewniane”. Podpisane w Halinowie koło Warszawy, 25 września br., porozumienie to efekt sfinalizowania dotychczasowej współpracy Ministerstwa m.in. ze Stowarzyszeniem Centrum Drewna w Czarnej Wodzie.

– Chcemy wspierać rozwój budownictwa drewnianego, zarówno przez wzgląd na realizację polityki klimatycznej, jak i na konieczność zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Polaków – mówił Henryk Kowalczyk.

Projekt „Budownictwo drewniane”, umieszczony na liście projektów strategicznych „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań, w szczególności dla osób o umiarkowanych dochodach. Zainicjowany przez Ministerstwo Środowiska projekt pomoże stworzyć warunki do rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce oraz wykreować modę na ekologiczne budownictwo drewniane.

W realizację tych założeń włączyło się również Stowarzyszenie Centrum Drewna w Czarnej Wodzie jako jeden z partnerów projektu.

Stowarzyszenie zobowiązało się do wsparcia Ministerstwa Środowiska w realizacji działań podejmowanych w ramach projektu, poprzez dzielenie się posiadaną wiedzą i doświadczeniem w zakresie budownictwa drewnianego, przygotowywanie propozycji rozwiązań przyczyniających się do realizacji celów projektu, współfinansowanie niezbędnych analiz, badań i opracowań oraz udostępnianie materiałów promocyjnych na temat budownictwa drewnianego – mówi Marcin Zboroń, wiceprezes CDCW.

Nieprzypadkowy jest wybór miejsca podpisania porozumienia. W gminie Halinowa powstaje żłobek w technologii drewnianej STEICO, który budowany jest przez członka CDCW – firmę Ekoinbud.

– Na placu budowy trwają prace ziemne, a w tym czasie cały budynek powstaje w systemie prefabrykacji w naszej fabryce – mówi Tomasz Balcerowski, prezes Ekoinbud, członek CDCW.

Budynek o powierzchni użytkowej 712 m2 będzie przeznaczony dla setki dzieci. W budynku zaprojektowano cztery sale zabaw wraz z węzłami sanitarnymi oraz salą do spania, szatnię oraz część administracyjną z gabinetem pielęgniarki.

W tym samym czasie członkowie CDCW wznoszą w imponującym tempie podobne budynki w konstrukcjach drewnianych w całej Polsce: domy prywatne, wielorodzinne, jak i budynki użyteczności publicznej, np. kancelarie leśne.

– Takie budynki powstają bardzo szybko, ale przede wszystkim są tanie w eksploatacji – mówi Henryk Kowalczyk. – Spółka Polskie Domy Drewniane, która wkrótce zostanie powołana, będzie zajmować się w ramach programu Mieszkanie+ budową budynków mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych z drewna. W Polsce już w tej chwili wznoszone są nawet budynki czterokondygnacyjne drewniane.

Minister podkreślał także istotną rolę, jaką pełni drewno w ochronie klimatu, pochłaniając CO2.

– Każdy metr sześcienny drewna wiąże prawie tonę CO2, dlatego najskuteczniejszą metodą ochrony klimatu jest pochłaniania dwutlenku węgla przez las, a później jego wiązanie w konstrukcjach drewnianych – mówił.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post VI Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW 2018
Next post STEICO przyczynia się do rozwoju polskiego budownictwa drewnianego