NDHP Polska – nowy gracz na rynku paletowym

Firma NDHP Polska wprowadziła na rynek palety drewniane ze wspornikami metalowymi. Są to półpalety o wymiarach 800 × 600 × 163 mm i nośności do 600 kilogramów oraz ćwierćpalety o wymiarach 400 × 600 × 163 mm i nośności do 400 kilogramów. Ich produkcja i dystrybucja ma opierać się na licencji. Nośniki wprowadziły już do obrotu sieci Dino i Netto.

Większa nośność
Półpaleta NDHP ma te same wymiary co paleta EPAL 7, jednak wg zapewnień producenta jej nośność jest większa o 100 kg. Palety oferowane przez NDHP Polska swoją trwałość mają zawdzięczać specjalnej konstrukcji: deskom o szerokości około 10 cm i grubości 2,1 cm oraz wąskim przestrzeniom pomiędzy wspornikami. Same wsporniki wykonane są z metalu o grubości minimum 2 mm. Paleta drewniana poddawana jest procesowi fumigacji. Wszystkie komponenty do produkcji palet na licencji NDHP pochodzą z Polski. Certyfikację palet NDHP przeprowadził Instytut Technologii Drewna.

Najtańsza oferta na rynku?
Spółka wprowadziła na rynek już kilkadziesiąt tysięcy palet wyprodukowanych na własnej licencji. Obecnie z NDHP Polska współpracuje sześciu producentów. Władze spółki deklarują jednak otwartość ? jeśli pojawią się kolejni chętni, firma udzieli odpowiednich uprawień. Aktualnie z półpalet i ćwierćpalet NDHP korzystają już sieci Dino oraz Netto.
Firma planuje połączyć zalety systemu wynajmu palet oraz tradycyjnej wymiany. Daje to możliwość skierowania do klientów najtańszej oferty na rynku. Aktualnie NDHP Polska skupia się jednak na obrocie tradycyjnym, jednak w przypadku szybkiego rozwoju w wyniku dużego zapotrzebowania gotowa jest na wprowadzenie dedykowanej platformy.
W planach jest uruchomienie specjalnej platformy ? MojeNDHP. Docelowo ma ona dawać możliwość współpracy kilkunastu firmom w zakresie użytkowania palet.

Powstaje konkurencja
Oferta polskiego producenta jest konkurencyjna cenowo. Jan Padewski, właściciel NDHP, zapewnia, że oba rozwiązania należą do jednych z najtańszych na rynku. Firma udowadnia, że nie trzeba w takim przypadku rezygnować z wysokiej jakości. Padewski w wywiadzie dla log4.pl wylicza, że dotychczas na 10 000 palet wysłanych do jednej z firm uszkodzeniom podczas użytkowania uległy 23 sztuki.
Wszystkie produkty NDHP Polska wprowadzane do obrotu, zarówno nowe, jak i po czynnościach serwisowych, są weryfikowane przez inspektorów NDHP. Do ich obowiązków należy kontrola jakościowo-techniczna i przestrzeganie wszystkich innych założeń zawartych w Normach PW-CDHP-1-2018 i PW-NDHP-1-2018 oraz w regulaminie technicznym.
Dość powszechnym problemem na rynku palet jest fałszowanie certyfikowanych produktów. Spółka nie pozostaje bierna w tej kwestii. Kontroli autentyczności półpalet i ćwierćpalet dokonują specjalnie przeszkoleni inspektorzy NDHP. Zdaniem władz spółki rynek potrzebuje konkurencyjnych produktów, również cenowo. Zbyt duża dominacja kilku wiodących producentów może nieuchronnie doprowadzić do wzrostu cen. Obecnie liderem na rynku licencjonowanych palet jest organizacja EPAL, która skupia w Polsce kilkuset producentów wytwarzających rocznie ponad 60 mln europalet.