0 0

W konstrukcjach pił trakowych i tarczowych dąży się do tego, by jeszcze sprawniej odprowadzać trociny i wióry w procesach cięcia. Służą do tego specjalne wycięcia oraz noże czyszczące. O autorskich rozwiązaniach firmy ASPI w tej dziedzinie –  w ramach naszego cyklu PROFESJONALIŚCI – pisze Piotr Szyszkowski.

Drewno należy do grupy surowców odnawialnych i jest materiałem powszechnie stosowanym w wielu dziedzinach gospodarki światowej. Jego wykorzystanie w naturalnej okrągłej formie jest ograniczone,
dlatego wymaga formowania do półfabrykatów tartych typu tarcica, krawędziaki, belki. Anizotropowy charakter budowy drewna wymaga osobnego podejścia do rozcinania zależnie od kierunku przebiegu włókien drzewnych, powszechnie określanego jako cięcie wzdłużne oraz cięcie poprzeczne. Rozcinanie wzdłuż włókien powoduje uwolnienie naprężeń wewnętrznych w drewnie, czego następstwem może być tzw. zakleszczanie się pił w materiale. Zastosowanie wycięć i noży czyszczących w korpusie pił do cięcia wzdłużnego zapobiega temu zjawisku, jak również wpływa korzystnie na proces chłodzenia piły.

Piła trakowa z wycięciami RS
Funkcjonalność noży i wycięć czyszczących przenieśliśmy także na piły trakowe, gdzie wycięcia czyszczące RS mają kształt litery Z (rys. 1). Wycięcia wysunięte są o około 0,3 mm w stosunku do płaszczyzny korpusu piły. Pozwala to na jeszcze dokładniejsze odprowadzanie trocin pod trak, zgodnie z kierunkiem pracy piły. Dzięki zastosowaniu wycięć RS czas pracy piły wydłużył się o około 30%, bez dodatkowego naprężania uzupełniającego.

Więcej przeczytasz w Przemysł Drzewny nr 1/2019

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Tajemnica mocnych słupków
Next post Mała architektura drewniana w projektach realizowanych na obszarach o szczególnych wymaganiach krajobrazowych i przyrodniczych w Polsce