Pollmeier będzie produkował LVL także ze świerku

Firma Pollmeier należąca do jednych z największych producentów płyt LVL do tej pory była pionierem w zakresie klejenia fornirów bukowych. Oczekiwania rynku budowlanego skłoniły jednak tego niemieckiego producenta do uruchomienia w Creuzburgu również linii produkcji LVL z tańszego drewna iglastego. Produkt został po raz pierwszy zaprezentowany na targach Bau w Monachium w styczniu br.

– Produkty z LVL, czyli klejonych fornirów z drewna świerkowego, doskonale uzupełniają naszą ofertę. Drewno to sprawdzi się jako materiał konstrukcyjny, gdzie liczą się bardziej jego walory wytrzymałościowe niż wizualne. Nie będzie zatem bezpośrednio konkurowało z naszymi produktami z BauBuche, czyli drewnem bukowym, którego zaletą jest nie tylko wytrzymałość, ale przede wszystkim wysoka estetyka, którą można eksponować w wielu aplikacjach – mówi Ralf Pollmeier, dyrektor
firmy.

Gruntowna modernizacja

W ostatnich latach zakład produkcji LVL przeszedł gruntowną modernizację, w tym optymalizację produkcji, co wpłynęło na czasowe jej ograniczenie. Obecnie jednak – jak zapewnia Ralf Pollmeier – produkcja przebiega sprawnie, a w planach jest przejście na pracę trzyzmianową, która będzie w stanie zaspokoić potrzeby w zakresie dostarczania zarówno płyt i belek z LVL bukowego, jak i świerkowego.
– Na obu liniach mamy spory potencjał wzrostu – dodaje dyrektor Pollmeier.
Płyty i belki LVL z drewna iglastego będą oferowane przez Pollmeier w różnych klasach wytrzymałości, a także różnym ułożeniu wzajemnym fornirów (równoległym i krzyżowym). Pollmeier jest pionierem w produkcji LVL z drewna bukowego, który jest wiodącym gatunkiem w Niemczech. Fabryka produkująca tego typu belki i płyty (oferowane pod marką BauBuche) była pierwszą tego typu na świecie. Uruchomiono ją w 2014 roku. Był to ewenement, gdyż dotychczas drewno bukowe nie było stosowane jako materiał konstrukcyjny. Dodatkowo jego walory estetyczne stały się zachętą do szerszego stosowania drewna i jego eksponowania we wnętrzach budynków. Z BauBuche produkuje się skrzynie, blaty robocze,
a także stelaże mebli tapicerowanych. LVL z drewna iglastego to z kolei produkt typowo konstrukcyjny, stosowany w szkieletach konstrukcji i na poszyciach.