STEICO zwiększa o ponad 50 proc. moce produkcyjne w zakresie płyt termoizolacyjnych typu „dry” w odpowiedzi na rosnący popyt branży budowlanej. Uruchomiona w Czarnkowie linia LDF2 pozwoli również poszerzyć ofertę formatów i grubości płyt.
W budynkach mieszkalnych spędzamy nawet 80 proc. naszego życia, dlatego ich standard ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie przez cały okres eksploatacji. Świadomi inwestorzy chcą budować nie tylko szybciej i sprawniej, ale coraz większą wagę przykładają również do komfortu użytkowania domów. Wybierają materiały, które umożliwiają realizację obiektów spełniających wymogi nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa. Dynamiczny rozwój tego sektora wiąże się ze wzrostem popytu na ekologiczne materiały budowlane, w tym płyty termoizolacyjne wykonane z naturalnego surowca drzewnego, w jakich specjalizuje się firma STEICO. Jej możliwości produkcyjne okazały się jednak niewystarczające wobec rosnącego zapotrzebowania, dlatego w fabryce w Czarnkowie uruchomiona została druga linia do produkcji ultralekkich płyt porowatych. Pozwoli ona zwiększyć wydajność produkcji płyt termoizolacyjnych typu „dry” o ponad 50%. Po pełnym rozruchu linii moce przerobowe fabryki wzrosną z poziomu 5,5 tys. do 8 tys. ton płyt miesięcznie.
– Większa świadomość ekologiczna inwestorów a także czekające nas zmiany w zakresie standardów, jakie będzie musiało spełniać budownictwo od 2021 roku, powodują, że coraz większą wagę podczas wyboru materiałów budowlanych przywiązujemy do ich parametrów i właściwości, ale również walorów prozdrowotnych – mówi Waldemar Motyka, wiceprezes STEICO CEE sp. z o.o. – Zauważamy coraz większe zapotrzebowanie na naturalne materiały izolacyjne, dlatego chcemy być przygotowani na rosnące potrzeby rynku. Druga linia LDF, którą uruchomiliśmy w Czarnkowie, znacznie zwiększa nasze możliwości i elastyczność produkcji płyt termoizolacyjnych.
Nowa inwestycja w zakładzie w Czarnkowie pozwoli nie tylko w znaczący sposób zwiększyć potencjał produkcyjny, ale również poszerzyć portfolio produktowe. Możliwe będzie zwiększenie dotychczasowych możliwości obróbczych w zakresie formatów i w większym niż dotychczas zakresie grubości płyt.
Na linii LDF2 przewidziano również możliwość pakowania płyt w małe paczki – nawet po 3 czy 4 formatki, w zależności od ich grubości i gęstości.
– To odpowiedź na oczekiwania w szczególności mniejszych inwestorów – wyjaśnia wiceprezes Motyka. – Dzięki mniejszym paczkom łatwiejszy będzie transport i przenoszenie materiału w trakcie prac budowlanych.
W planach rozwojowych firmy związanych z uruchomieniem drugiej linii LDF jest również produkcja nowego typu płyt.
Przy nowej inwestycji mocny akcent położono również na ekologię. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w procesie cięcia płyt generuje mniejszą ilość odpadu w postaci pyłu, co wpływa na bardziej efektywne wykorzystanie surowca drzewnego.
******
Naturalne płyty termoizolacyjne STEICO
W ofercie firmy STEICO znajdują się płyty termoizolacyjne, produkowane z naturalnego drewna – na dachy, stropy i ściany, m.in. lekkie i wytrzymałe ekologiczne płyty do izolacji cieplnej oraz akustycznej STEICOtherm dry, wytrzymałe płyty z włókna drzewnego, przeznaczone do tynkowania STEICOprotect dry oraz STEICouniversal dry – wytrzymała, płyta podpokryciowa, mocowana na zewnątrz dachu, bezpośrednio do krokwi.
Niezależnie gdzie zostaną zastosowane: na dach, strop czy ścianę, materiały termoizolacyjne STEICO produkowane z włókna drzewnego zapewniają doskonały komfort cieplny. Dzięki szczególnym zaletom naturalnych włókien, zimą zatrzymują ciepło w domu, latem natomiast chronią go przed upałem. Właściwości higroskopijne materiałów termoizolacyjnych wpływają na zdrowy, wewnętrzny mikroklimat. Duża gęstość produktów STEICO w połączeniu z porowatą strukturą gwarantuje dodatkowo doskonałą izolację akustyczną całego budynku.