Pfeifer rozbudował produkcję płyt szalunkowych w Czechach

Obchodzący w tym roku 100-lecie produkcji zakład w czeskich Chanovicach, dzięki inwestycjom nowego właściciela – Grupy Pfeifer – będzie mógł produkować 2 mln m2 płyt szalunkowych rocznie. Austriacka grupa z zakładami o wydajności 7 mln m2 rocznie jest obecnie ich największym producentem na świecie.

Chanovice są zlokalizowane w sercu jednego z największych w Europie obszarów leśnych, obejmujących Bawarię i Czechy. Jakość pozyskiwanego z nich surowca jest unikalna, ponieważ tutejsze drewno świerkowe odznacza się niespotykaną w innych regionach tego kraju gęstością.
Właśnie tutaj już w 1919 r. powstał tartak specjalizujący się w produkcji domów prefabrykowanych, który zapoczątkował rozwój zakładu obróbki drewna. Niemal 100 lat później, w 2016 r., został on przejęty przez austriacką firmę Pfeifer, która z fabryką w Chanovicach wiąże ogromne plany rozwojowe.
Program inwestycyjny podzielono na dwa etapy. W 2017r., w ramach pierwszego etapu, poniesiono nakłady w wysokości 10 mln euro. W roku 2019 ukończony zostanie drugi etap inwestycyjny, a koszt modernizacji zakładu wyniesie łącznie 35 mln euro.

Więcej przeczytasz w Przemysł Drzewny nr 2/2019