Z „garażu” do nowoczesnego parku maszynowego

Belgijska firma Stavelse Metaalbouw rozpoczęła swoją działalność w 1962 r., jak wiele innych, początkowo jako firma „garażowa”. Produkowała wówczas zbiorniki i inne konstrukcje metalowe. Dzisiaj jest to wyspecjalizowana „w drewnie” firma wytwarzająca autoklawy, wanny do impregnacji, linie ciesielskie, prasy do produkcji wiązarów, automatyczne układarki gotowych wiązarów, układarki do drewna po cięciu lub struganiu. Inne konstrukcje metalowe są nadal produkowane, także takie, które potem znajdują się w urządzeniach wymagających dozoru technicznego. Park maszynowy producenta jest ciągle unowocześniany.

Różnorodność technologii

Firma oferuje różne typy autoklawów, od tych z minimalnym wyposażeniem, do w pełni automatycznych urządzeń, w których można zastosować przegrody oszczędzające ilość impregnatu (i pozwalające na szybsze napełnianie i opróżnianie autoklawu), dodatkowe drzwi z drugiej strony, pochylanie autoklawu po zakończeniu procesu w celu szybszego spływania cieczy, dociskanie przez siłowniki impregnowanych elementów oraz wiele innych opcji. Komputer sterujący cyklem umożliwia też śledzenie wszelkich danych, a wgląd i możliwość ingerencji w proces może też mieć przez internet sam producent. Do impregnacji tarcicy pod niskim ciśnieniem służą urządzenia o prostokątnym przekroju typu Vac-Vac, produkowane głównie na rynek brytyjski, kanadyjski i irlandzki.

Prasy do wiązarów łączonych

W 2009 r. firma wykupiła i przejęła znanego producenta pras, firmę De Pauw International. Pozwoliło to na udoskonalenie wyrobów tego producenta i rozpoczęcie produkcji pras do wiązarów łączonych za po-mocą płytek kolczastych oraz urządzeń do automatycznego układania w pionie kratownic wyprodukowanych przez te prasy. Prasy do produkcji wiązarów dostępne są w dwóch wersjach. W przypadku pras PCO operator układa znaczniki ręcznie, trwa to dłużej niż w przypadku prasy automatycznej, ale przy produkcji długiej serii takich samych kratownic jest to wystarczające. Dzięki systemowi „teach and go” po ułożeniu wzoru kratownicy prasa „zapamięta” jej kształt i szybko powtórzy układ znaczników dla takiego same-go wiązara. Dopiero nowy wzór musi zostać ułożony ręcznie przez pracowników. Problemem w zakładach jest natomiast zawsze zmienna specyfikacja kratownic, czyli produkcja różnych wymiarów kratownic w małych ilościach. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem są automatyczne prasy typu PCI. Znaczniki określające kształt wiązara i miejsca przybicia płytek kolczastych pro-gram prasy wyznacza i układa automatycznie, bardzo szybko. Prasa PCI składa się z modułowych stołów, co umożliwia wygodne przejścia między nimi, czyli szybkie dotarcie pracownika do elementów kratownicy, a doposażanie prasy w kolej-ne stoły pozwala na stopniowe zwiększanie długości produkowanych wiązarów. Urządzenia mogą pracować z dociskiem 30 lub 50 ton, na obie strony, to znaczy po ułożeniu kształtu wiązara po jednej stronie prasa będzie wprasowywała płytki w elementy drewniane, a w tym samym czasie na drugiej stronie będzie układany wzór kolejnego wiązara, takiego samego lub nowego.

Układarki

Uzupełnieniem oferty pras jest układarka do gotowych kratownic, umieszczana z boku stołu prasy, która pozwala na automatyczny transport gotowego wiązara ze stołu prasy do układarki i umieszczenia go w pozycji pionowej. Po zapełnieniu układarki kompletem wiązarów cały pakiet może zostać odtransportowany z hali do magazynu. Najnowszym produktem firmy Stavelse Metaalbouw jest unowocześniona piła UNICUT, która wycina i przygotowuje elementy drewna dla prasy według prze-kazanych plików z komputera biurowego, ale może również pracować samodzielnie, wytwarzając elementy więźby. W przypadku tych urządzeń możliwa jest również łączność internetowa w celu monitorowania procesów przez producenta. Firma proponuje także automatyczne układarki elementów tarcicy z automatycznym dozowaniem przekładek między warstwami. Od niedawna działa nowa strona internetowa firmy Stavelse Metaalbouw, na której można zapoznać się ze wszystkimi oferowanymi przez nią maszynami. Witryna jest dostępna także w polskiej wersji językowej.