0 0

Tegoroczny Kongres Stolarki Polskiej to już dziesiąta edycja wy-darzenia organizowanego przez Związek Polskie Okna i Drzwi. W tym roku odbył się pod hasłem „stolarka SMART”, a poruszane tematy dotyczyły postępującej cyfryzacji i wiążących się z nią zmian oraz zadań stojących zarówno przed producentami stolarki, jak i sprzedawcami.

Dziesiąta edycja kongresu zgromadziła ponad 300 uczestników, którzy brali udział w dyskusji dotyczącej teraźniejszości i przyszłości branży stolarki budowlanej. Spotkanie podzielone było na trzy bloki tematyczne, a wiodącym zagadnieniem były rozwiązania SMART i innowacje na rynku. Poruszono również istotny temat braku wy-kwalifikowanej kadry na rynku pracy, a dokładnie zanikanie zawodu montera stolarki budowlanej. Mówiono również o aktywnościach, które podejmuje Związek Polskie Okna i Drzwi, aby zachęcić młodych ludzi do kształcenia się w tym zawodzie.

Stolarka budowlana

Pierwszy blok tematyczny dotyczył Przemysłu 4.0 w branży stolarki budowlanej. W panelu podjęto tematykę zmieniającej się rzeczywistości, w której poruszają się obecnie firmy. Zmiany te dotyczą zarówno otoczenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego przedsiębiorstw. Czwarta rewolucja przemysłowa oraz klienci wymuszają na producentach innowacje, inwestycje w nowoczesny park maszynowy oraz zmiany wewnątrz firmy, tj. przebudowę struktur organizacyjnych lub zmianę sposobu pracy. Po pierwszym wykładzie dotyczącym znaczenia transformacji cyfrowej dla prowadzenia biznesu odbył się szereg wykładów pokazujących, jak skutecznie wprowadzić firmę w erę cyfrową i jakie realne korzyści można dzięki temu uzyskać. Swoje rozwiązania i wdrożenia prezentowały firmy: Elumatec Polska, Porta KMI Poland, Wiśniowski oraz Astor. Na koniec panelu dla wszystkich uczestników, którzy w trakcie jego trwania nawiązali kontakty i zaczęli zastanawiać się nad wprowadzeniem usprawnień w swojej firmie, wygłoszono praktyczny wykład o możliwościach finansowania inwestycji w firmie.

Innowacje w stolarce

Drugi blok tematyczny dotyczył stolarki SMART, a dokładniej inteligentnych rozwiązań, nowości i trendów w tym zakresie. Każdy posiada obecnie smartfona, z którym praktycznie się nie rozstaje. Dlaczego zatem nie otwierać nim bramy wjazdowej, garażowej, a następnie drzwi wejściowych do domu? A gdyby jeszcze stolarka była kompatybilna z systemem elektronicznym już zainstalowanym w domu, np. sterującym alarmem, oświetleniem czy klimatyzacją? To wszystko jest możliwe, a wdrożone przykłady takich rozwiązań i ich możliwości prezentowały firmy D+H Polska i Winkhaus oraz Somfy i Wiśniowski. Uwagę publiczności przyciągnął zwłaszcza wykład Roberta Koniecznego – architekta i szefa biura KWK Promes, który pokazał dwa wyjątkowe projekty budowlane: „Dom kwadratowy” z obrotową częścią bryły oraz „Unikato”, niskobudżetowy budy-nek mieszkalny o oryginalnym wyglądzie, który wybudowano w Katowicach.

Wręczenie nagród

Pod koniec pierwszego dnia kongresu odbyła się uroczysta gala, na której jak co roku wręczono Orły Polskiej Stolarki – nagrody przyznawane firmom o wyjątkowych zasługach dla rozwoju sektora stolarki budowlanej. W tym roku wyróżnienia trafiły do firm Karo Okna Drewniane oraz Soudal. Dodatkową nagrodą przyznaną przez branżowych dziennikarzy została wyróżniona firma Wiśniowski.

Stolarka w dobie cyfryzacji

Drugiego i zarazem ostatniego dnia kongresu poruszano zagadnienia, które były kontynuacją pierwszych dwóch paneli, a tematem przewodnim była sprzedaż w czasach wszechobecnych smartfonów. Forma przekazu i dyskusji była nowoczesna i dopasowana do tematyki panelu poprzez zastosowanie wideokonferencji. Dodatkowo, aby w praktyce pokazać, jak ważnym i praktycznym narzędziem jest smartfon, uczestnicy brali udział w prelekcji, uzupełniając przygotowane specjalnie w tym celu ankiety w swoich urządzeniach. Poruszono również temat nierozerwalnie związany ze sprzedażą, mianowicie marketing. Pokazano, jak efektywnie sprzedawać stolarkę tzw. pokoleniom X, Y i Z, czyli żyjącym przez większość czasu w świecie wirtualnym.Tegoroczna edycja wydarzenia podejmowała bardzo ważną i aktualną tematykę nie tylko dla branży stolarki, ale dla całego przemysłu drzewnego. Świat zmienia się w niewyobrażalnie szybkim tempie, a cyfryzacja obecna jest w każdej dziedzinie życia, dlatego poruszone na kongresie zagadnienia są unikatowe dla wielu gałęzi przemysłu oraz sektora usług. Dostępność Internetu i urządzeń mobilnych stworzyła nowy rodzaj klienta – klienta, który nie potrzebuje jechać na drugi koniec miasta do salonu sprzedaży, a inspiracji zakupowych szuka w sieci i tam też coraz częściej finalizuje zakup. Co więcej, znacząco wzrosła świadomość konsumentów, którzy oczekują bardzo wysokiej jakości, a także szybkiego terminu realizacji zamówienia. Ten nowy, wymagający rodzaj klienta stawia przed całą branżą stolarki budowlanej kolejne wyzwania i jest motorem zachodzących w niej zmian. Jak powiedział dr Witold Jankowski, naczelny redaktor Harvard Business Review Polska: „Technologia cały czas prze do przodu, a my musimy za nią nie tylko nadążać, ale wręcz wyprzedzać ją o krok, by nie zrobili tego przed nami nasi konkurenci. Od cyfryzacji nie ma już odwrotu”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Konferencja Naukowa DREWNO – NAUKA – GOSPODARKA
Next post Drewno z opóźnionym zapłonem