0 0

Po ilości drewna dostępnego dla przedsiębiorców to właśnie cena drewna okrągłego jest najbardziej istotnym parametrem w obrocie rynkowym. W okresie dekoniunktury
(bessy) na rynku, a taki nieuchronnie zbliża się do Polski, jest parametrem najważniejszym.

Czy gdyby dane dotyczące oferowanego przez Lasy Państwowe surowca były dostępne wcześniej, spowolnienie gospodarcze mogłoby umożliwić uporządkowanie tych czynników gospodarczych,
na które wpływ ma sam sektor leśno-drzewny?
Najważniejszymi z czynników branżowych, na które wpływ ma sektor leśno- -drzewny, są: dostępność surowca na rynku i jego cena. Obydwa, ściśle z sobą powiązane, od lat budzą duże kontrowersje wśród przetwórców drewna. Zwłaszcza pod koniec roku, kiedy zapadają kluczowe decyzje biznesowe w leśnictwie i u przedsiębiorców przerabiających drewno okrągłe i kiedy podpisywanych jest najwięcej umów handlowych na następny rok. Prześledzimy wewnątrzsektorowe czynniki wpływające na sytuację przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w przetwórstwie drewna w takiej kolejności, w jakiej pojawiają się informacje na ich temat przed rozpoczęciem jesiennych negocjacji między Lasami Państwowymi a przemysłem drzewnym w każdym roku kalendarzowym.

Pozyskanie drewna w Polsce i w Lasach Państwowych

Jako pierwsze w ciągu roku kalendarzowego pojawiają się informacje o pozyskaniu drewna. Najważniejsze dane na ten temat dla lat 2000?2019 zestawiono w tabeli 1.
W połowie lipca ukazuje się Mały Rocznik Statystyczny Polski. W 2019 r. opublikowany został przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) w dniu 15 lipca 2019 r.
W Małym Roczniku zawartych jest mniej informacji niż wynika to z tabeli 1. Podane są wyłącznie dane zapisane w pierwszych sześciu wierszach od góry w kolumnach dla poszczególnych lat, tzn. dane o pozyskaniu drewna ogółem i o pozyskaniu grubizny.

 

 

Cały artykuł możesz przeczytać w nr 1/2020.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post ABC IGLAKA, czyli nowe warunki techniczne na surowiec iglasty ?W0?
Next post Vaagen Brothers Lumber