Czy wkręty wklejane wyeliminują oczepy i podwaliny?

Nowa technologia wkrętów wklejanych opracowana przez polską firmę Konsbud ma zapewnić wyjątkową sztywność budynków z drewna klejonego i wyeliminować konieczność stosowania podwalin i oczepów.

W budownictwie drewnianym osiągnięcie odpowiedniej sztywności, zapewniającej stabilność obiektu i bezpieczeństwo jego użytkowników, stanowi jedno z najistotniejszych wyzwań. W przypadku
domów szkieletowych w celach usztywniających stosuje się zazwyczaj poszycie ściany płytą drewnopochodną, np. OSB. W przypadku domów z drewna klejonego rozwiązania tego typu nie są konieczne, ponieważ mają one strukturę niemal monolitową, jednak również tu konieczne jest stosowanie w budynkach dodatkowych usztywnień i stężeń, stanowiących jednocześnie najsłabsze punkty w ustrojach konstrukcyjnych budynków z drewna klejonego. Warto jednak nadmienić, że wdrażana jest obecnie nowa technologia pozwalająca na uniknięcie tradycyjnych łączeń paneli z drewna klejonego z podwalinami i oczepami, a polegająca na zastosowaniu dodatkowych wkrętów wklejanych w charakterze łączników pomiędzy poszczególnymi panelami, co pozwala na tworzenie tarcz konstrukcyjnych o nieporównywalnie wyższej sztywności.

 

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 3/2020. Możesz go kupić w naszym sklepie: