Budynek spełniający normy regulacji WT 2021

Redukcja strat ciepła to jeden ze sposobów, aby ograniczyć zużycie energii niezbędnej do użytkowania domu, do czego od stycznia zobowiązują nowe regulacje prawne. Nieodpowiednio zaizolowane termicznie przegrody budynku mogą być przyczyną straty nawet 30% energii grzewczej, dlatego tak istotny jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Ściana systemowa w konstrukcji STEICO ma lepszy współczynnik przenikania ciepła U = 0,14 W/(m2*K) niż obowiązująca norma, która wynosi 0,20 W/(m2*K). Bez problemu można osiągnąć wymaganą efektywność energetyczną i zapewnić użytkownikom najwyższy komfort cieplny.

Jak dużo ciepła ucieka przez przegrody na zewnątrz określa współczynnik przenikania ciepła U. Im jego wartość jest niższa, tym mniejsze straty ciepła. Aby ograniczyć zużycie energii, potrzebnej do ogrzania budynku, parametr ten dla ścian zewnętrznych, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami WT2021, został obniżony do poziomu 0,20 W/(m2*K). Odpływ ciepła przez dach i stropy nad nieogrzewanym poddaszem został natomiast zredukowany do 0,15 W/(m2?K).

Obowiązujące normy mogą spełnić tylko przegrody odpowiednio zaizolowana termicznie. Nie ma konieczności wykonywania grubszej warstwy termoizolacji przy pomocy np. styropianu, ponieważ dużo bardziej efektywna będzie termoizolacja z włókien drzewnych. Wełna drzewna doskonale izoluje, ponieważ ma dużą gęstość a jednocześnie wysoką zdolność do akumulacji ciepła. Wykonana z niej termoizolacja zapewni wysoki komfort cieplny przez cały rok, chroniąc budynek przed zbyt szybkim wychładzaniem w okresie zimowym oraz nadmiernym nagrzewa­niem się w okresie letnim.

Przewagę włókien drzewnych wykorzystano w konstrukcji przegród ścian i dachu w systemie STEICO, które niemal w całości wykonane są z materiałów termoizolacyjnych. Dzięki temu grubość całej przegrody jest niewielka, a jednocześnie jest ona znacznie cieplejsza od rozwiązań tradycyjnych. Aby osiągnąć podobne parametry w przypadku ściany murowanej, musiałaby ona być dwa razy grubsza od wypełnionej izolacją cieplną ściany w konstrukcji szkieletowej.

– Dla konstrukcji szkieletowych STEICO nowe wymagania WT2021 nie są niczym nadzwyczajnym, ponieważ współczynnik U uzyskiwany dla standardowej ściany jest dużo lepszy niż nowe, rygorystyczne wymagania. Zwiększając przekrój belek dwuteowych w konstrukcji ścian czy w dachu, ze współczynnikiem U można zejść nawet poniżej 0,10 W/(m2*K) – mówi Michał Komorowski z firmy STEICO. – Ponadto, dzięki dużej gęstości oraz zdolności do akumulacji ciepła ściany i dachy STEICO działają jak bufor ciepła w zimie oraz bariera dla upałów w lecie.

W konstrukcji systemowej dachu włókna drzewne zastosowano w matach do termoizolacji oraz płytach do izolacji cieplno-akustycznej, np. STEICOuniversal. Ze względu na bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe i dużą sztywność płyty mogą być mocowane bezpośrednio do krokwi dachowych poprzez kontrłaty. Bezpo­średnie połączenie płyty termoizolacyjnej z elementami konstrukcyjnymi dachu powoduje minimalizację liniowych mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku.

Wybierając materiały budowlane na ściany i dach, poza współczynnikiem U, warto zwrócić również uwagę na takie czynniki, jak skład i właściwości prozdrowotne. Włókna drzewne, które są stosowane do produkcji płyt fasadowych i nakrokwiowych oraz mat STEICOflex, są materiałem otwartym dyfuzyjnie, dzięki czemu mają zdolność do odprowadzania nadmiaru wilgoci znajdującej się wewnątrz budynku na zewnątrz. Pozwoli to uniknąć w przyszłości kosztownych szkód budowlanych, związanych z nieprawidłowym odprowadzaniem wilgoci.Systemowa ściana STEICO
Współczynnik przenikania ciepła U = 0,14 W/(m2*K)
1. System tynkarski
2. Płyty fasadowe STEICOprotect H 60 mm
3. Belki dwuteowe STEICOwall 60×200 mm + maty termoizolacyjne STEICOflex 036 o gr. 200 mm
5. Płyta OSB 15mm
6. Ścianka instalacyjna wypełniona matami STEICOflex 036 o gr. 50 mm
7. Płyta gipsowo-włóknowa 12,5 mm


Systemowy dach STEICO
Współczynnik przenikania ciepła U = 0,15 W/(m2*K)
1. Pokrycie dachowe
2. Łaty/kontrłaty
3. Płyta nakrokwiowa STEICOuniversal 35 mm
4. Belki dwuteowe STEICOjoist 60x240mm + maty termoizolacyjne STEICOflex 036 o gr. 240 mm
5. Membrana paroizolacyjna STEICOmulti membra 5
6. Łaty
7. Płyta gipsowo-kartonowa 12,5mm