0 0

Ile w hałdzie mokrych odpadów drzewnych znajduje się litego, suchego drewna? Można to wyliczyć, stosując współczynniki konwersji opracowane przez międzynarodowy zespół ekspertów pod egidą FAO (Food Agriculture Organisation). Ułatwi to bardziej rzetelną wycenę wartości oferowanej na sprzedaż zrębki czy trociny.

Produkty uboczne z produkcji drzewnej (wióry, trociny, zrzyny i zrębki) można mierzyć objętościowo i wagowo (zarówno w stanie suchym, jak i w systemie ”as-delivered” – stan dostawy). Są one efektem obróbki drewna o różnej gęstości, rozbijanego na cząstki o nieco nieregularnych kształtach, i często zawierają zróżnicowane ilości wody oraz puste przestrzenie między cząstkami. Współczynniki konwersji dla takiego wyrobu zależą od gęstości drewna, wilgotności i zagęszczenia tych cząstek.
Ogólnie rzecz biorąc, duże przedsiębiorstwa, które produkują i wykorzystują cząstki drewna pochodzące z wielu źródeł (np. producenci płyt drewnopochodnych bądź papieru), używają wagi masy suchej do pomiaru cząstek drewna. Dysponują tu odpowiednimi laboratoriami i piecami do suszenia próbek. Z kolei przedsiębiorstwa, które pracują z cząstkami drewna uzyskanymi z mniejszych i bardziej jednorodnych źródeł, mogą używać pomiarów objętości lub masy dostarczonej i na jej podstawie – używając współczynników konwersji – obliczać zawartość
suchej masy.

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 1/2021. Możesz go kupić w naszym sklepie:

https://przemysldrzewny.eu/index.php/produkt/przemysl-drzewny-nr-1-2021-wydanie-elektroniczne/?v=9b7d173b068d
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Jak uratować energię, by nie stała się „odpadem”?
Next post Pięć trendów, które odmienią rynek budownictwa drewnianego w Polsce