Odpowiedzialne budownictwo: ekologiczna termoizolacja z recyklingu

Termoizolacja STEICOfloc jest produkowana z ponownie przetwarzanej celulozy, a jej parametry cieplne są dużo lepsze niż konwencjonalnych izolatorów. Zapewni komfort cieplny budynku, chroniąc go przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem.

Konwencjonalny sposób budowy generuje aż 39% światowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery i jest w czołówce gałęzi przemysłu odpowiadających za nadmierną eksploatację zasobów naturalnych. Traktowany do niedawna jako obowiązujący kanon, ustępuje miejsca bardziej proekologicznym technologiom. Przynoszą one efekty nie tylko na poziomie ochrony środowiska i zrównoważonego gospodarowania dostępnymi surowcami, ale również – z korzyścią dla użytkowników budynków – zdrowia i komfortu cieplnego. Włókna do termoizolacji STEICOfloc są produkowane z powtórnie wykorzystywanej makulatury, a ekologiczne DNA to nie jedyna ich zaleta. Mają wysoką efektywność cieplną, co przełoży się na mniejsze zużycie energii, a więc niższe koszty eksploatacji, a dodatkowo skutecznie ochronią konstrukcję budynku przed zawilgoceniem.

Tylko odpowiednie zaizolowanie termiczne wszystkich elementów budynku narażonych na wychłodzenie – ścian zewnętrznych, stropów i dachu, skutecznie zapobiegnie stratom ciepła, których nie trzeba będzie rekompensować zwiększonymi nakładami energii na podgrzanie powietrza w okresie grzewczym. Do jej oszczędzania obligują zresztą nowe przepisy budowlane, zgodnie z którymi budynek powinien być energooszczędny. Dzięki włóknom do termoizolacji STEICOfloc można osiągnąć wymagane parametry, a dodatkowo, w realny sposób przyczynić się do ochrony środowiska. Włókna uzyskiwane są w procesie recyklingu wysokiej jakości sortowanego papieru i mają doskonałe parametry cieplne, znacznie korzystniejsze od bardziej tradycyjnych izolatorów  cieplnych jak wełna mineralna, styropian czy pianka PUR. Optymalny stosunek przewodności cieplnej (0,038 W (m*K)), ciepła właściwego i gęstości objętościowej, pozwoli utrzymać jednolitą temperaturę wewnętrznych po­wierzchni budynku przez cały rok, nawet przy niesprzyja­jących warunkach pogodowych na zewnątrz.

Zalety izolacji cieplnej z luźnych włókien celulozowych nie kończą się wraz z sezonem grzewczym. Podczas letnich upałów ściany budynku narażone są na oddziaływanie promieniowania słonecznego, które powoduje wzrost temperatury w pomieszczeniach. Dzięki dużej zdolności gromadzenia ciepła, STEICOfloc zapobiega przenikaniu ciepła do wewnątrz, zapewniając przyjemny chłód. 

STEICOfloc tworzą nieprzerwaną, szczelną i idealnie przylegającą warstwę termoizolacji w zamkniętych pustych przestrzeniach w konstrukcjach ścian, stropów i dachu, gdzie są wdmuchiwane pod wysokim ciśnieniem. Równomiernie wypełniają docieplane przestrzenie, nawet te o nietypowych kształtach, które mogą być problematyczne przy standardowych rozmiarach materiałów termoizolacyjnych. Podczas aplikacji włókien nie powstają spoiny, co dodatkowo eliminuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Nawet przy małej gęstości zasypowej tworzą warstwę trwale odporną na osiadanie. 

W trakcie docieplania przegród budynku włóknami celulozowymi nie powstają uciążliwe odpady, a dzięki małej zawartości soli borowej nie występuje zjawisko uciążliwego pylenia. Aby całkowicie je wyeliminować, produkowany jest również wariant bez dodatku soli borowej.

STEICOfloc jest materiałem otwartym dyfuzyjnie, umożliwiającym odparowanie wilgoci z wewnątrz przegrody na zewnątrz. Trwale zabezpieczy konstrukcję budynku przed szkodami wynikającymi z nieprawidłowego odprowadzania wilgoci, zapobiegając w przyszłości kosztownym naprawom.

Włókna STEICOfloc przy pomocy specjalnego agregatu są wdmuchiwane pod wysokim ciśnieniem do zamkniętych przestrzeni, które dokładnie wypełniają, tworząc szczelną, nieprzerwaną warstwę. Fot. STEICO


Termoizolacja STEICOfloc może być również nadmuchiwana na poziome powierzchnie, np. między wiązarami dachowymi. Fot. STEICO