0 0

Od 14 grudnia 2019 r. we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy w zakresie zdrowia roślin, co powoduje konieczność weryfikacji krajowego systemu upoważniania zakładów wykonujących zabiegi i znakujących DMO według Standardu ISPM 15.

Ekonomia produkcji opakowań jednorazowego użytku w szczególny sposób wymusza stosowanie jak najprostszych i jak najtańszych rozwiązań. Surowiec drzewny stosowany w produkcji drzewnych materiałów opakowaniowych (DMO),
zwłaszcza przeznaczonych do jednorazowego użycia, bywa zasiedlony przez rozmaite organizmy, określane jako groźne dla roślin drzewiastych agrofagi, w tym te najgroźniejsze, czyli agrofagi kwarantannowe.
Są to określone owady, roztocza, nicienie, grzyby, bakterie, wirusy bądź rośliny pasożytnicze, słowem organizmy żywe, szkodliwe, o potencjalnie istotnie negatywnym znaczeniu gospodarczym dla obszaru zagrożonego, na którym dotychczas nie występowały albo występują, lecz nie są szeroko rozprzestrzenione, dlatego podlegają urzędowemu zwalczaniu. Na całym świecie wprowadzone są przepisy prawne przewidujące konkretne środki organizacyjne i techniczne, mające na celu niedopuszczenie do wprowadzenia i rozprzestrzeniania się między krajami i/lub wewnątrz danego kraju rozmaitych szkodników i patogenów.
Opakowania drewniane od lat są w centrum zainteresowania służb fitosanitarnych zajmujących się ochroną roślin. W 2002 r. działająca w strukturach Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin (IPPC), w dokumencie „Wytyczne dla przepisów dotyczących
drzewnych materiałów opakowaniowych w handlu międzynarodowym”, przedstawiła zalecenia dla krajowych organizacji ochrony roślin (NPPO). Dokument ten był już kilkakrotnie zmieniany, w szczególności pod kątem doprecyzowania niektórych wymagań i rozszerzenia uznawanych za skuteczne zabiegów unieszkodliwiających agrofagi (organizmy szkodliwe), potencjalnie zasiedlające drzewny materiał opakowaniowy.
Najnowszą wersję standardu FAO/IPPC/ISPM 15 opublikowano w roku 2019.Dwa lata wcześniej opublikowany
został opracowany jeszcze w 2014 r. pod auspicjami sekretariatu IPPC „Dokument wyjaśniający dla ISPM 15. Przepisy w sprawie drzewnego materiału opakowaniowego w obrocie międzynarodowym”.
Opracowania publikowane przez Międzynarodową Konwencję Ochrony Roślin nie mają statusu przepisów prawa, ale na ich podstawie różne kraje oraz grupy krajów wprowadzają konkretne akty prawne, bardziej lub mniej szczegółowo
regulujące zasady wykonywania na drzewnych materiałach opakowaniowych stosownych zabiegów zapobiegawczych,
nanoszenia oznakowania zgodnego z wytycznymi w ISPM 15 oraz nadzorowania firm znakujących.

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 2/2021. Możesz go kupić w naszym sklepie:

https://przemysldrzewny.eu/index.php/produkt/przemysl-drzewny-nr-1-2021-wydanie-elektroniczne-kopia/
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Na polskich europaletach po całym świecie transportowane są szczepionki na COVID-19
Next post Pomoc publiczna dla branży drzewnej – kto dostał najwięcej?