Modularna prasa do CLT od USNR

USNR to największy na świecie kompleksowy dostawca maszyn i technologii dla przemysłu drzewnego. Na urządzeniach USNR wytwarzana jest w zakładach na całym świecie: tarcica docinana na wymiar, sklejki i płyty, elementy łączone na mikrowczepy i produkty z drewna konstrukcyjnego.

Prasa do drewna klejonego krzyżowo CLT to nowy projekt USNR, jednak jego korzenie wywodzą się z długiej historii wytwarzania pras do produkcji drewna inżynieryjnego, takiego jak płyty LVL i OSB, a także belek łączonych na wczepy.
Konstrukcja prasy CLT firmy USNR jest naturalnym rozszerzeniem tej technologii.
Oprócz prasy USNR zapewnia kompletne linie i urządzenia podawczo-odbiorcze, a także generatory wysokich częstotliwości do zastosowania w prasach

Pierwsza prasa w Ameryce
W 2015 r. USNR zaprojektował, wyprodukował i zainstalował prasę CLT dla D.R. Johnson Lumber w Oregonie (USA). Zakład był pierwszym w Ameryce Północnej certyfikowanym producentem płyt CLT, zgodnie z nowym standardem zatwierdzonym przez American National Standards Institute (ANSI), a jego produkty zostały przetestowane i certyfikowane przez Engineered Wood Association (APA).
Po udanej instalacji prasy CLT w Oregonie USNR zbudował w pełni zautomatyzowaną fabrykę CLT dla innowacyjnej firmy budowlanej Katerra w stanie Waszyngton.
To największa fabryka CLT w Ameryce Północnej, zatrudniająca 105 osób. Zakład zyskał duże zainteresowanie w Stanach Zjednoczonych, a podczas jego otwarcia wizytę złożył gubernator Waszyngtonu oraz amerykański senator.
USNR oferuje zarówno prasy pneumatyczne, jak i hydrauliczne w różnych rozmiarach. Oprócz standardowych sił pionowych działających na sklejane lamele prasy te posiadają również rozwiązanie uruchamiające działanie ścisków bocznych i końcowych. Konstrukcja USNR jest wyjątkowa, ponieważ jest to prasa modułowa z możliwością łatwej rozbudowy w celu wyprodukowania dłuższych paneli.

Nagroda za innowację roku
W 2017 r. USNR otrzymał nagrodę Innovation of the Year od EWTA. Nagroda jest przyznawana firmie dostarczającej
nową technologię, produkt lub usługę, co do której wykazano, że obniża koszty produkcji, zwiększa produktywność, poprawia jakość produktu lub w inny sposób zapewnia korzyści. Nowa modularna prasa USNR do produkcji płyt klejonych krzyżowo wykorzystuje sprężone powietrze zamiast hydrauliki, co odróżnia ją od innych pras CLT. Metoda jest bardziej opłacalna i przyjazna dla środowiska niż hydrauliczna alternatywa.

https://przemysldrzewny.eu/index.php/produkt/przemysl-drzewny-nr-1-2021-wydanie-elektroniczne-kopia/