Ekoprodukt

Paletę EPAL z całą pewnością możemy nazwać ekoproduktem, prawie w całości produkowanym z surowca odnawialnego, jakim jest drewno, wytwarzanym bez obróbki chemicznej.

System wielokrotnego użytku wprowadzony w życie poprzez globalną wymianę stanowi podstawę przyjaznych dla środowiska atrybutów systemu EPAL. Każda pojedyncza europaleta EPAL zmniejsza budżet węglowy naszej planety o prawie 30 kg. Dzięki wysokim standardom jakościowym i podejmowanym przez nas inicjatywom paleta EPAL wspiera każdego użytkownika w byciu bardziej ekologicznym. Pomimo tych wszystkich zalet samego produktu, nie jesteśmy obojętni na otaczający nas świat i robimy dużo więcej.

Sustainable Pallets Management

Zrównoważony rozwój systemu EPAL to dla nas podstawa. Chcemy, by nasi partnerzy, niezależnie, czy produkują i naprawiają palety, czy są ich końcowymi użytkownikami, mieli pewność, że wszyscy działamy z poszanowaniem naszego otoczenia. Dlatego w 2022 r. postanowiliśmy wdrożyć wśród polskich producentów palet EPAL program certyfikacji Sustainable Pallets Management, który jest zewnętrznym potwierdzeniem jakości prowadzonej gospodarki paletowej. Dzięki projektowi chcemy wyselekcjonować i nagradzać te firmy i przedsiębiorstwa, które przestrzegają określonych zasad z obszarów społeczno-gospodarczych, przy dodatkowym uwzględnieniu szeroko rozumianych aspektów z obszaru ekologii i ochrony środowiska naturalnego.

Wspieramy kierowców z Navigorem

Zrównoważony rozwój rozumiemy jako pozytywne oddziaływanie na nasze otoczenie. Nie tylko na środowisko naturalne, ale również na ludzi.

Kierowcy ciężarówek – to również z myślą o nich 60 lat temu powstała europaleta. Kierowca obok magazyniera to osoba, która najczęściej ma bezpośrednią styczność z naszymi produktami, dlatego są nam szczególnie bliscy. Nie możemy biernie przyglądać się problemom tej części rynku logistycznego. Luka na rynku kierowców w Polsce i w całej Europie sprawia, że wszystkim pracuje się coraz trudniej – nie tylko kierowcom. Co z tego, że udoskonalamy nasze palety, jeśli coraz częściej nie ma ich kto przewozić. Dlatego postanowiliśmy przystąpić do Koalicji Dla Kierowców i aktywnie wspierać System Navigor, który odwraca niekorzystne trendy tej części rynku. Zachęcamy każdą lokalizację logistyczną, każdy magazyn, aby przyłączyły się do Navigora, założyły darmowy profil swoich lokalizacji i opisały procedury oraz udogodnienia obowiązujące kierowców podczas załadunku i rozładunku. Wierzymy, że współpracując, można wszystko naprawić

Cykliczne akcje zalesiania

PKN EPAL każdego roku przekazuje leśnikom setki milionów na zalesianie i gospodarowanie lasami, ale też sami często bierzemy sprawy w swoje ręce i przy okazji różnych spotkań organizujemy akcje sadzenia drzew.

Wspieramy takie inicjatywy, bo wierzymy, że przyczynią się do szybszej odbudowy środowiska naturalnego, a przy okazji budujemy w ten sposób społeczną świadomość przeciwstawiania się zmianom środowiskowym. 8 kwietnia 2022 r. Polski Komitet Narodowy EPAL przy współpracy z Nadleśnictwem Gniezno zorganizował kolejną edycję spotkania pod hasłem: „EPAL zgodnie z naturą – ZALESIANIE 2022”. – To dla nas bardzo ważny, wręcz obowiązkowy punkt w kalendarzu spotkań. Tegoroczne zalesianie to już piąta
edycja tej inicjatywy. Jest ona dla nas symbolicznym podsumowaniem wszystkich naszych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju – powiedział Roman Malicki, prezes PKN EPAL. Podczas wspólnego spotkania producentów, firm naprawiających oraz użytkowników palet EPAL zainicjował odbudowę lasu, który ucierpiał podczas huraganowych wiatrów, które nawiedziły ten rejon Polski w 2017 r. Wspólnym wysiłkiem posadziliśmy 4000 nowych drzew

Cały artykuł przeczytasz w numerze 2/2022

Previous post KOSIPO – drewno mahoniowe z Afryki
Next post Sytuacja na rynku palet EPAL – opinie producentów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *