0 0

W ramach Planu B Metsa Wood proponuje budowę najważniejszych budynków na świecie w technologii drewnianej. Trzecią propozycją (po Empire State Building
oraz Koloseum) w ramach podjętych w Planie B działań jest projekt budynku Reichstagu. Plan B ma uzmysłowić decydentom politycznym, że drewno inżynieryjne to surowiec budowlany przyszłości i z powodzeniem można z niego tworzyć ekologiczne, trwałe i duże gabarytowo budynki, które będą pracować na redukcję emisji CO2.

2015-12-15_Reichstag-blueprint

Oryginalny sposób promocji drewna
Wydawałoby się szalony pomysł, by przebudowywać istniejące już od wieków budynki ? i to o strategicznym znaczeniu ? okazał się doskonałą promocją drewna i sposobem, by zwrócić uwagę polityków na znaczenie tego surowca w redukcji emisji CO2, które jest obecnie priorytetem w polityce światowej.
? Plan B został już przedstawiony komitetowi Bundestagu ds. polityki energetycznej ? mówi Andreas Rutschmann, inżynier i projektant firmy FinnHolz, która jest partnerem projektu.

Perełka architektury z LVL
Ponieważ budynek Reichstagu łączy różne style architektoniczne, stworzenie jego wersji drewnianej byłoby sporym wyzwaniem pod względem technicznym. Dla drewna nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Nawet potężne sklepienia i kopuły można konwertować na konstrukcje drewniane, dzięki użyciu belek z fornirów klejonych warstwowo (LVL).
? Zobaczyliśmy budynek Reichstagu jako fascynujący projekt, w którym byliśmy w stanie przetestować wszechstronność materiałów drewnopochodnych, łącząc style architektury przemysłowej i biurowej. Gdyby zbudowano Reichstag z drewna, bez problemu uzyskałby on złoty certyfikat w zakresie energooszczędności ? uważa Jari Tikkanen z Metsa Wood.

Czy jest możliwe, by projekt budynku Reichstagu
z drewna został zrealizowany? Organizatorzy akcji Plan B twierdzą, że tak, wszak niewiele budynków na świecie było tak często przebudowywanych, jak właśnie Reichstag. Jego pierwotna bryła powstała w 1894 roku, ale po pożarze w 1933 roku została poważnie uszkodzona. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku budynek został całkowicie przeprojektowany, a od 1999 roku jest siedzibą Bundestagu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Kontrole WIOŚ w 2016 roku ? co musi wiedzieć wprowadzający drewno na rynek Unii Europejskiej?
Next post Obraz na płycie jak tafla szkła