0 0

EUTR, czyli European Union Timber Regulation (Rozporządzenie nr 995/2010 z 20 października 2010 roku) ma przeciwdziałać handlowi nielegalnie pozyskanym drewnem i produktami drzewnymi. W Polsce działanie EUTR weryfikuje znowelizowana Ustawa o Lasach, podpisana w maju 2015 r., która ustanowiła kary pieniężne dla podmiotów niespełniających wymogów rozporządzenia.

Aby spełnić wymogi EUTR, podmioty wprowadzające po raz pierwszy drewno i produkty z drewna na rynek Unii Europejskiej, muszą posiadać działający System Zasad Należytej Staranności (SZNS) przy zakupach drewna i jego produktów.

Zgodnie z ustawą nałożono na Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ) obowiązki przeprowadzania kontroli i w przypadku niezgodności z EUTR nakładania kar. WIOŚ współpracują ze służbą celną w zakresie informacji o imporcie drewna i produktów z drewna. Pierwsze próbne kontrole odbyły się w 2015 roku, natomiast na rok 2016 zaplanowano już regularne kontrole podmiotów.
Podczas kontroli WIOŚ weryfikowane jest posiadanie systemu ZNS i powiązanych z nim dokumentów. Weryfikacji podlegają zakupy od daty wejścia w życie EUTR (3 marca 2013 roku), lecz nie wcześniej niż trzy lata wstecz.
W praktyce oznacza to, że w 2017 roku zakupy z 2013 r. nie będą podlegały już weryfikacji. Ustawa o Lasach daje też Inspektorom WIOŚ taryfikator kar za dostrzeżone podczas kontroli niezgodności.
Aby ułatwić firmom z branży wdrożenie EUTR, Komisja Europejska stworzyła listę Organizacji Monitorujących, które mogą przejąć wdrożenie i nadzór nad systemem ZNS w firmach. Jedną z takich organizacji jest jednostka Control Union Certifications z oddziałem w Polsce. Control Union Poland Sp. z o.o., jako Organizacja Monitorująca, przeszła jesienią 2015 roku wzorcowo pierwszą kontrolę WIOŚ w województwie lubuskim.

Chcemy zaoferować wszystkim zainteresowanym w całej Polsce proste, przejrzyste i przystępne cenowo rozwiązania zmierzające do spełniania wymogów systemu EUTR i pozwalające na prawidłowe przygotowanie się do ewentualnych kontroli WIOŚ.

Oferujemy ponadto certyfikację w uznanych systemach dotyczących branży drzewnej:

  • FSC
  • PEFCTM
  • SNS dla podmiotów dostarczających biomasę na cele energetyczne (wymogi URE)
  • ENplus oraz DINplus dla producentów pelletów drzewnych
  • ISO 9001 dla przedsiębiorstw branży drzewnej.

foto_malezja_2

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post KVH otwiera się na zagraniczne normy
Next post Plan B Metsa