0 0

Wraz z nadejściem wiosny przypominamy o zwiększającym się ryzyku występowania zjawiska zwanego sinizną drewna. Co prawda postępujące ocieplenie klimatu spowodowało, że zagrożenie sinizną utrzymuje się niemal cały rok, jednak wiosenne warunki, głównie temperatura i wilgotność względna powietrza, szczególnie sprzyjają rozwojowi grzybów powodujących siniznę.

Zapobiegać siniźnie należy na każdym etapie: od pozyskania drewna do jego okorowania czy przetarcia. Na drewnie okrągłym siniznę zauważyć można na czołach i w miejscach odarcia kory. Rozprzestrzenianie się sinizny od czół nie jest ani szybkie, ani głębokie, bo grzyby wywołujące siniznę nie rozwijają się szybko
w kierunku podłużnym. Wynika to z anatomicznej budowy drewna, która powoduje, że grzybnia rozwija się znacznie szybciej w kierunku promieniowym. Zwiększająca się mechanizacja leśnictwa i pozyskiwanie drewna harwesterami sprawia, że uszkodzenia kory na kłodzie są znacznie większym problemem, niż kiedy wycinka drzew dokonywana jest pilarkami. Praca głowicy harwestera powoduje, że problem sinizny bocznej jest znacznie większy przy maszynowym pozyskaniu drewna w porównaniu ze ścinką prowadzoną kiedyś wyłącznie pilarkami.

Warto zabezpieczyć składowane drewno
Po klęsce żywiołowej w Puszczy Piskiej w 1992 roku zwożony surowiec (układany w mygły) zabezpieczany był kilkoma fungicydami w celu zapobiegania dalszej deprecjacji. Działania te prowadzone były w ramach badań Zakładu Fitopatologii Leśnej IBL. Bardzo dobre wyniki obserwowano przy oprysku, kiedy w skład cieczy roboczej wchodził środek przeciwko siniźnie Wolsin FL 35 (2-procentowy roztwór) oraz insektycyd Fastac (0,3% ?-cypermetryny). Jeśli zatem drewno okrągłe z jakiegoś powodu musi być składowane, zalecamy takie postępowanie. Podobnie zalecamy zabezpieczanie drewna okorowanego środkiem przeciwko siniźnie Wolsin FL 35. Częstą praktyką wśród zakładów produkujących drewniane elementy architektury ogrodowej jest posiłkowanie się palisadą czy rollborderem od poddostawców. W takich przypadkach zabezpieczenie przed sinizną powinno odbywać się również w zakładach poddostawców, tuż po obtoczeniu drewna. Na kąpanie drewna w zakładzie docelowym, nierzadko w tydzień czy nawet dwa po obtoczeniu, jest zazwyczaj za późno.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Wolsin FL 35
Zapobieganie przed każdym typem sinizny, czy to surowcowej, czy tarcicowej powinno odbywać się możliwie jak najszybciej, tuż po ścięciu, okorowaniu czy przetarciu. Wolsin FL 35 zazwyczaj stosowany jest do zabezpieczania drewna gatunków iglastych. Z powodzeniem używany jest również do ochrony drewna buka, brzozy i dębu, przeciwdziałając między innymi rozwojowi grzyba Paecilliomyces variotti wywołującego żółte przebarwienia drewna dębowego.
Wolsin FL 35 dał radę tam, gdzie inne środki zawodziły ? przy kontenerowych wysyłkach mokrej tarcicy do Azji. Taka morska podróż szczelnie zamkniętego drewna w kontenerach trwa do kilku miesięcy. Jeśli Wolsin FL 35 zabezpieczył drewno w tak ekstremalnych warunkach, to zabezpieczy również w każdych innych.
Stosowanie tego środka jest niezwykle proste. Doskonale miesza się z wodą i stężenie 1,5% skutecznie zabezpiecza drewno sosny na okres co najmniej trzech miesięcy. Przy krótszych czasach zabezpieczenia drewna, wynikających z procesów produkcyjnych, stosuje się również niższe stężenia. Zatem dobór koncentracji zależy od gatunku zabezpieczanego drewna, przewidywanego czasu jego zabezpieczenia i warunków przechowywania. Wspomniana wysyłka mokrej tarcicy w kontenerach drogą morską wymaga największej wartości z zakresu stężeń, które w przypadku środka Wolsin FL 35 wynosi 0,5?3,0%.
I jeszcze dwie ważne cechy preparatu Wolsin FL 35. Po pierwsze nie wywołuje korozji. Dotyczy to zarówno wanny czy urządzeń aplikacyjnych, jak i łączników w drewnie (gwoździ, wkrętów czy zszywek). Po drugie kąpiel w środku Wolsin FL 35 nie wpływa negatywnie na dalsze procesy technologiczne, jak klejenie, malowanie, lakierowanie i inne. Pomiar stężenia roztworu roboczego jest prosty i wystarczająco dokładny. Stężenie roztworu mierzy się refraktometrem i odczyt z przyrządu pokazuje końcowe stężenie, nie ma potrzeby dokonywania przeliczeń czy podstawiania odczytanej wartości do wzorów.

Sinesto B

Szeroko rozpowszechnionym w Europie środkiem przeciwko sniźnie jest Sinesto B. Polecamy go wszędzie tam, gdzie zabezpieczone drewno może kontaktować się z żywnością. Znalazł on uznanie wśród wielkich europejskich firm produkujących palety. Ponieważ mieliśmy sygnały o obeności na niektórych wschodnich rynkach ?podróbek? Sinesto B, które psuły reputację środka, firma BASF Wolman GmbH wprowadziła kolejny środek przeciwko siniźnie ? Sinesto AS-5, do którego został dodany produkowany w BASF fungicyd (stosowany również w środkach ochrony roślin) fenprofimorf, który znajduje się także w składzie preparatu Wolsin FL 35. Można więc w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że Sinesto AS-5 ma w sobie cechy Sinesto B i środka Wolsin FL 35. Produkt ten dedykowany jest przede wszystkim producentom palet z grupy EPAL. Wysoka skuteczność przeciwko grzybom wywołującym siniznę i pleśnienie drewna połączona jest z bardzo ograniczonym oddziaływaniem tego środka na środowisko.

Nie należy lekceważyć sinizny
Przypominamy, by nie bagatelizować sinizny. Niewykąpana deska boczna z dominującym odziałem bielu jest szczególnie narażona na siniznę i bezwzględnie powinna być poddana impregnacji. Także tarcica czekająca na suszenie w suszarniach może zostać zainfekowana i powinna być zabezpieczona przed sinizną. Koszt zabezpieczenia jest nieznaczny: przełożoną tarcicę wystarczy jedynie zanurzyć, chodzi wszak tylko o pokrycie powierzchni drewna środkiem zabezpieczającym. Jeśli paczki desek paletowych formowane są bez przekładek
i ściągnięte taśmami, wówczas należy kąpać je przez kilka minut, by umożliwić dotarcie roztworu zabezpieczającego do wnętrza paczek.
Przedstawiciele firmy BASF Wolman GmbH są zawsze gotowi, by udzielić szczegółowych informacji, pomóc dobrać właściwy środek do profilu produkcji, przeszkolić personel i rozwiązać wszelkie techniczne problemy związane z ochroną drewna. Dane kontaktowe zawsze na drugiej stronie okładki Przemysłu Drzewnego.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Krzywizna – naturalna piękność czy największa zmora brakarska?
Next post Czy historia klejów do drewna kołem się toczy?