Drewno wchodzi do ekskluzywnego budownictwa

Budownictwo rozumiane jako projektowanie i wznoszenie budowli staje przed przełomowym wyzwaniem, jakim jest ograniczenie czy wręcz wyzerowanie zużycia energii. Z kolei sferę wykańczania wnętrz bardziej determinuje ekologia w aspekcie oddziaływania na zdrowie, ale i wizualne wrażenie harmonii i estetyki. W obu przypadkach wygrywać powinno drewno, czy jednak tak jest? Odpowiedź przyniosły targi BUDMA.

20160203_121812

Niewątpliwie ciekawym wnioskiem, jaki nasunął się po pierwszym przejściu przez dziewięć hal, w których w tym roku zaprezentowali się wystawcy BUDMY, był brak surowców. Jeszcze kilka lat temu to właśnie producenci tarcicy i płyt drewnopochodnych tworzyli tożsamość tej międzynarodowej wystawy.
W tym roku, owszem, pojawiła się oferta tartaków, ale tylko tych, które oferują gotowe produkty, takie jak wiązary dachowe (Wiązary Burkietowicz czy Inter-Lers) czy deski tarasowe lub obiciowe. W tej ostatniej grupie wyraźnie wytworzyła się silna konkurencja, ale też rynek dla drewna wykorzystywanego na elewacje stał się w ostatnich latach łaskawy. Tartak Stefan, krajowy producent drewna modyfikowanego termicznie, wytwarza z niego głównie deskę tarasową, ale ? jak przyznaje Piotr Cieślak (właściciel firmy) ? to zastosowanie elewacyjne termodrewna w ostatnich latach zainspirowało go do zaprezentowania na targach szerszej oferty wzorniczej.
? Specjalna deska elewacyjna, łączona na pióro-wpust, ma zróżnicowaną szerokość, dzięki czemu na ścianie układany jest ciekawy wzór odróżniający nasz produkt od standardowego sidingu ? mówi Piotr Cieślak.
Swój najnowszy wzór Natural Cladding, wykonany z drewna egzotycznego Ajus, pokazała także niemiecka firma Cross Trade. Maciej Filipiak przedstawiciel firmy w Polsce przyznaje, że zaletą tego rozwiązania jest połączenie naturalnej trwałości i wytrzymałości drewna egzotycznego oraz dodatkowych walorów: stabilności oraz odporności na grzyby i pleśnie, jakie nadaje mu modyfikacja termiczna.
? Ten produkt nie ma już w sobie wody, jest jedynie celuloza, co czyni go niezwykle trwałym. Dokładnie ten sam surowiec wykorzystuje się do produkcji saun ? dodaje.
AKWOOD, podobnie jak Cross Trade, jest głównie firmą handlową, oferującą egzotyczne deski elewacyjne i tarasowe z importu. Trendem na rynku budowlanym, który dostrzega dyrektor handlowy AKWOOD jest to, by deski elewacyjne były wykonane w systemach niewidocznego montażu. Coraz większą konkurencją dla egzotyków stają się także deski kompozytowe, których producenci prowadzą aktywny marketing, docierając do architektów, jak i przekonując samych konsumentów.

20160204_101731(1)

Płyty drewnopochodne
Ostatnią firmą produkującą płyty drewnopochodne, która pozostała ?w boju? o zwiedzających targi BUDMA jest STEICO. Trzeba jednak podkreślić, że firma już dawno przestała promować surowe płyty, lecz sprzedaje kompleksowy produkt budowlany i rozwiązania technologiczne do wznoszenia ekologicznych budynków: od konstrukcji typu belki dwuteowe po maty izolacyjne łączone na pióro-wpust. Wzorem ubiegłego roku wokół STEICO swoje stoiska zlokalizowały firmy produkujące domy drewniane w tej technologii, m.in. NaturHouse, Nord Haus, Futura Domy, Domy Biedrzycki, Genero, Norpol Haus czy Ecologiq, który uruchomił w ostatnim czasie nowoczesną fabrykę domów w technologii STEICO w Gdańsku. Produktem, który był szczególnie promowany przez STEICO było niewątpliwie LVL, którego produkcja ruszyła w lipcu 2015 roku
w fabryce w Czarnej Wodzie.
? Te wytrzymałe belki i płyty są świetnym materiałem konstrukcyjnym dla budownictwa ekologicznego, wykorzystujemy je także do produkcji naszych belek dwuteowych, ale wiemy, że jego zastosowanie jest znacznie szersze. Widzimy duże zainteresowanie producentów mebli, którzy odczuwają brak wysokiej jakości wytrzymałej tarcicy meblowej ? mówi Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu STEICO spółka z o.o.

Jedną z propozycji zastosowania LVL przedstawiła firma Sklejka Orzechowo, która na bazie płyt produkowanych przez STEICO wytworzyła nowy produkt ? BetaForm LVL.
? To nasz najnowszy produkt stanowiący zamiennik dla sklejki szalunkowej o zbliżonych parametrach wytrzymałościowych, ale za to tańszy w produkcji ? mówi Paweł Kłopocki, szef produkcji/główny technolog.
? Obecnie prowadzimy testy z płytą pokrytą filmem fenolowym, natomiast w przyszłości myślimy również o nadaniu jej powierzchni antypoślizgowej, co jeszcze zwiększy jej docelowe zastosowanie. Tym bardziej że już niebawem będziemy mogli w ten sposób wytwarzać płyty o wielkości 125×250 cm, co stanowi format budowlany, jakiego nie jesteśmy w stanie osiągnąć w przypadku sklejki.

Podłogi
Coraz dłuższe i szersze deski podłogowe ? tym szczycili się producenci na BUDMIE. Co warte podkreślenia, byli to głównie polscy wytwórcy, choć czasem prezentujący swoje produkty pod mylącymi, zagranicznie brzmiącymi markami. Kilku z nich zaprezentowało się wokół świetnej i co roku przyciągającej coraz więcej zwiedzających imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Producentów Parkietu (SPP). Mistrzostwa Parkieciarzy ? bo o nich mowa ? to świetna inicjatywa promowania kunsztu rzemiosła i zachęty do zdobywania szlifu w zawodzie będącym czymś z pogranicza zawodu technicznego i artystycznego. Dowiedli tego laureaci tegorocznego konkursu. Michał Kwietniewski (mistrz Polski) i Marcin Woźniak (wicemistrz Polski) będą reprezentować polskich parkieciarzy na mistrzostwach Europy we włoskim Bolzano.Dariusz Kozera, prezes SPP i prawdziwy ambasador tych mistrzostw, przyznaje jednak, że podobnie jak wielu producentów branży drzewnej ma problem ze znalezieniem pracowników i prawdziwych młodych pasjonatów stolarstwa, tak i coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do zawodu parkieciarza, a nawet uczestnictwa w konkursie. Nic więc dziwnego, że branża musi sobie radzić, wytwarzając produkty podłogowe, które będą szybkie i łatwe w ułożeniu. To właśnie powód, dla którego ? zarówno na rynku, jak i na targach BUDMA ? królowała bezklejowa deska warstwowa, a nie mozaika czy klepka parkietowa. Prócz łatwości montażu liczyła się też długość. W walce o prym w tej konkurencji stanął m.in. Jawor-Parkiet, prezentując FertigDeska Luxury. Pod tą niemiecko-polsko-angielską nazwą kryje się ponad dwumetrowa, gotowa deska wykonana z drewna dębowego. Duża powierzchnia poszczególnych elementów podłogi podkreśla naturalny rysunek drewna. Natomiast dzięki warstwowej konstrukcji (poprzecznie ułożonych warstw) deska jest szczególnie odporna na odkształcenia oraz można ją stosować na ogrzewaniu podłogowym. Warstwa wierzchnia, o grubości 4 mm, pozwala na wielokrotne cyklinowanie. Powierzchnia deski zostaje zabezpieczona siedmioma warstwami lakieru UV lub trzema naturalnego olejowosku jeszcze na etapie produkcji. Odwiedzający stoisko Jawor-Parkiet mieli też możliwość po raz pierwszy zapoznać się z nową linią unikalnie postarzanych, heblowanych desek Retro.

Najdłuższa deska podłogowa na świecie?
Wśród polskich producentów podłóg doskonale zaprezentowała się radomska firma promująca się od kilku lat pod marką CALVADO i to ona prawdopodobnie pobiła rekord długości i szerokości deski podłogowej. Należąca do braci Piotra i Pawła Kowalskich spółka z niewielkiego, specjalistycznego zakładu rzemieślniczego produkującego głównie meble, przekształciła się w ubiegłym roku w nowoczesne przedsiębiorstwo produkujące podłogi. Przedsiębiorczy bracia postanowili postawić na design i prestiżowe technologie obróbki drewna krajowego i egzotycznego, takie jak olejowanie oraz strukturyzacja, postarzanie.
? Dbałość o dobór surowca i jego wyjątkowe rozmiary, czyli szerokość do 40 cm i długość do 10 metrów, czynią nasze podłogi unikatowymi na skalę światową ? uważa Piotr Kowalski.

Listwy przypodłogowe
Produkcja listew przypodłogowych przestała być poboczną działalnością producentów podłóg. Specjalizują się w niej nawet duże przedsiębiorstwa działające na skalę światową. Choć dotychczas w tej dziedzinie liderami byli Skandynawowie czy Niemcy, to do walki o prym ? podobnie jak kilka lat temu w branży podłóg ? przyłączyli się Polacy. Mocne wejście na rynek odnotowała firma Foge założona przez młodych przedsiębiorców z Gdyni, którzy od razu zaliczyli sukces, wchodząc tej wiosny z własną marką do sieci marketów budowlanych.
? Nasz główny produkt to listwy przypodłogowe z MDF i drewna litego o różnych profilach, wysokości, sposobie i kolorystyce wykończenia powierzchni, w tym także czarnym połysku czy szarym półmacie ? mówi Stanisław Cudny, współwłaściciel firmy.
? Można je skompletować z narożnikami i klamrami montażowymi oferowanymi pod naszą marką, zwiększającymi estetykę i łatwość montażu. Zadbaliśmy przede wszystkim o odpowiedni profil listwy, który pozwala na ukrycie dużej ilości przewodów.

Prawdziwym hitem firmy Foge ma jednak okazać się zestaw ?angielskiej? boazerii ściennej sprzedawanej
w systemie RTA (w paczkach do samodzielnego montażu). W każdej paczce znajdują się panele zagruntowane w kolorze białym, gotowe do malowania, tworzące na ścianie boazerię o powierzchni 2 m2.

Okna i drzwi
Obchodząca na BUDMIE 25-lecie istnienia firma
Fakro bez wątpienia zaskoczyła wszystkich deklaracją
o rozpoczęciu produkcji okien pionowych. Dotychczasowy sukces nowosądeckiego eksportera opierał się bowiem na niszowym produkcie, jakim były okna dachowe (z czasem poszerzono ofertę o schody strychowe oraz okna dachowe płaskie).
? Myślę, że jest to spore wydarzenie w branży ? mówi z nieukrywaną satysfakcją Janusz Komórkiewicz, wiceprezes zarządu Fakro. ? Rozpoczynamy produkcję okien pionowych w konstrukcji drewniano-aluminiowej. Profil stanowi drewno sosnowe, chronione z zewnątrz warstwą aluminium. Ma być to produkt klasy premium, wyrafinowany pod względem technicznym i estetycznym. W ramach tej grupy produktów mamy oczywiście zarówno okna balkonowe, jak i przesuwne.
Kwestie pasywności i redukcji mostków termicznych związanych z wyzwaniami energooszczędnego budownictwa od wielu lat są trendem wyznaczającym zmiany na rynku stolarki okiennej. Coraz niższe współczynniki przenikania ciepła, okna w standardzie pasywnym ? te rozwiązania mają w swojej ofercie niemal wszyscy liderzy rynku. Ale niektórzy realizują ideę ?zielonych okien? dosłownie i stąd na targach BUDMA, obok standardowej kolorystyki okien (białe i brązowe), mogliśmy także zobaczyć zielone okna Pol-Skone Dual Standard. Jednak jury konkursu Złotych Medali MTP zwróciło uwagę na inny produkt Pol-Skone ? okno Energy Concept 90 EI 30. Jest to jednoramowe okno (także balkonowe) z drewna sosnowego klejonego warstwowo, o grubości skrzydła i ościeżnicy 90 mm. Istotny wpływ na parametry tego produktu ma pakiet szybowy VSG 44.2 Thermofloat 1.0 klasy P2A z ciepłą ramką międzyszybową Thermo TGI o współczynniku przenikania U wynoszącym zaledwie 1,0 W/m2K.

Drewno triumfuje?
Producenci wyrobów budowlanych sięgający po drewno jako surowiec do produkcji doskonale zdają sobie sprawę, że stanowić on będzie atut ?ekologiczności?. Naturalny surowiec ma jednak swoją cenę, która skutecznie odstrasza masowego odbiorcę. Pozostaje więc pozycjonować wyroby drzewne na wyższych półkach, oferując coś więcej niż pachnącą lasem mokrą deskę. Precyzyjne technologie obróbki, nowatorskie metody uszlachetniania, modna kolorystyka i indywidualne rozwiązania montażowe to sposób na pokazanie klientom, że drewno to produkt z górnej półki. I można go promować pod świetnie zaprojektowanymi markami, poprzez przyciągające uwagę hasła marketingowe i spójne wizualnie stoiska targowe. Pozostaje życzyć tylko, by poniesione w ten sposób nakłady na promocję zwróciły się w odpornej na wahania koniunktury, wysokomarżowej sprzedaży.