0 0

Podziw i niedowierzanie dla „szyby z drewna” ? najnowszego wynalazku Szwedów

Według uczonych z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie najnowsze odkrycie będzie dużą konkurencją dla standardowego szkła w budownictwie, a wszystko dzięki wielu możliwościom zastosowania przezroczystego materiału o właściwościach drewna.

Od wieków drewno jako jeden z najtańszych, najlepiej dostępnych, a także najlepszych materiałów budowlanych służy ludzkości. Jest naturalne i ekologiczne, przez co nie szkodzi ludzkiemu organizmowi, bardzo łatwe w obróbce i montażu, odporne na działanie wielu czynników chemicznych. Ponadto stanowi najlepszy izolator termiczny i elektryczny.

Szwedzcy naukowcy z  prof. Larsem Berglundem na czele wykonali szereg badań anatomii tkanki drzewnej. W tym celu stworzyli mikroskopowej wielkości próbki przezroczystego drewna balsy (grubość 1,2 mm), niezwykle miękkiego i lekkiego surowca z Ameryki Południowej. Stworzony prototyp dał podstawę do opracowania metody produkcji takiego materiału na skalę masową. Dzięki usunięciu ligniny pochłaniającej światło i zabarwiającej drewno na brązowy odcień, można uzyskać cienki porowaty fornir o wszystkich właściwościach drewna. Wystarczy zaimpregnować go jednym rodzajem polimeru, a potem wytwarzać różnorodne produkty. „Drewniane szkło” przepuszcza 85 procent światła i doskonale sprawdzi się jako laminat, materiał budowlany czy do wykańczania wnętrz.

Prof. Berglund uważa, że „szklane drewno” to materiał przyszłości, bo dzięki swoim przezroczystym właściwościom, posłuży do budowy ścian budynków pozwalających na przenikanie światła oraz paneli słonecznych pochłaniających energię i przyjaznych środowisku.

Sztokholmscy uczeni postawili sobie już kolejne cele. Pierwszy z nich to poprawa przezroczystości materiału, a także sprawdzenie tych właściwości w różnych gatunkach drewna.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Konferencja Innowacje
Next post Krajowa Izba Kominiarzy wspiera odpowiedzialne palenie drewnem i biomasą