Raport Joint Wood Energy Enquiry (JWEE) opublikowany przez UNECE zwraca uwagę, że niebezpiecznym zjawiskiem jest znaczący udział drewna opałowego w produkcji energii odnawialnej w Europie Wschodniej
i Południowej.

Energia pochodząca z drewna stanowi 3,5% całkowitej energii pierwotnej oraz 38,2% całkowitej energii odnawialnej w regionie monitorowanym przez Europejską Komisję Gospodarczą. Te dane pokazują, że drewno jest najważniejszym źródłem odnawialnej energii w tym regionie. Biomasa drzewna w 21?23% pokrywa zapotrzebowanie energetyczne Finlandii i Szwecji i 14?16% zapotrzebowania Austrii oraz Estonii. Energia uzyskiwana z biomasy pochodzenia leśnego stanowi ponad połowę całkowitej energii odnawialnej w krajach skandynawskich, bałtyckich oraz w Armenii, Mołdawii Serbii, Słowenii, Czechach i Luxemburgu. Aż 42% biomasy drzewnej w tych krajach służy do wytwarzania energii.

1

Źródła energii pochodzenia drzewnego
62% biomasy drzewnej wykorzystywanej do generacji energii w regionie UNECE (Ameryka Północna, Europa) pochodzi z produktów ubocznych i odpadów powstałych w procesie produkcyjnym w sektorze drzewnym.

Cały artykuł przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 3/2016

Previous post Drewno energetyczne – kto stoi za nową definicją?
Next post Ile drewna zużywają producenci płyt drewnopochodnych?