MULTIX PRO to nowa linia pił oparta o nową konstrukcję dysków oraz nowe gatunki węglikówspiekanych o wyższej udarności, a jednocześnie niższej ścieralności. Nowa linia pił zaprojektowana została w oparciu o zwiększone potrzeby zakładów przetwórstwa drzewa, które wyposażane są coraz częściej w nowoczesne i zautomatyzowane linie przetarcia drewna, o większej wydajności jego przerobu. Wszystkie piły linii MULTIX produkowane są właśnie w tym standardzie, niezależnie od rozwiązania.

W swojej ofercie pił z węglikami spiekanymi do obróbki wstępnej drewna na wielopiłach marka GLOBUS oferuje trzy katalogowe rozwiązania z linii MULTIX oraz trzy nowe serie. W każdej z odmian istnieją rozwiązania konstrukcyjne różniące się ilością noży zgarniających w dysku piły. Wszystkie serie posiadają dysk gwarantujący dużą sztywność w trudnych warunkach pracy, charakterystycznych dla wysokowydajnych wielopił jedno- lub dwuwałowych. W zależności od gatunku drewna oraz specyfiki i technologii skrawania stosowane są różne geometrie ostrzy ? m.in. prosta typu GM oraz naprzemianskośna typu 2GS. Ważnym czynnikiem prawidłowej pracy oraz większej efektywności pił jest stosowanie odpowiedniego odciągu wiórów o dużej wydajności.
Nowa technologia obróbki cieplnej W kilku rozwiązaniach (MULTIX PRO Plus i MULTIX PRO Twin) zastosowano zupełnie nową technikę obróbki cieplnej zwiększającą sztywność i żywotność blatu piły. Dzięki temu zabiegowi piły spisują się szczególnie dobrze w dużych trakach wielopiłowych, w bardzo wymagających warunkach dla narzędzi (za słaby odciąg wiórów w maszynie oraz zanieczyszczenia występujące w obrabianym materiale).

PS112-0250-0004_PilaHM_MULTIX PRO Standard_2nozowy_01

Do świeżego drewna miękkiego na wielopiłach i trakach wielopiłowych – MULTIX PRO Plus
Piły serii MULTIX PRO Plus o dużej przestrzeni międzyzębnej i specjalnej konstrukcji uzębienia umożliwiają pracę na wysokich parametrach skrawania, a uzębienie typu PLUS jest w tym przypadku szczególnie zalecane do cięcia drewna świeżego miękkiego. Osadzone w dysku noże zgarniające de facto nie biorą udziału
w procesie skrawania, ale znacząco przyczyniają się do prawidłowego odbioru urobku (czyszczenia ciętej powierzchni), a tym samym do prawidłowej pracy narzędzia. Jak wcześniej wspomniano, w piłach zastosowano nowy rodzaj obróbki, który pozwoli zwiększyć sztywność blatu, a co za tym idzie ? zastosować piły w maszynach pracujących na bardzo wysokich parametrach posuwu. Zastosowane w piłach serii MULTIX PRO Plus znacznie grubsze płytki HM (3,5?4 mm w zależności od średnicy piły) pozwalają jeszcze bardziej zwiększyć żywotność poprzez wzrost liczby ostrzeń piły. W średnicach zewnętrznych (do fi 350 mm standardowo) wszystkie piły tej serii pokrywane są specjalną powłoką o wyjątkowo małej energii powierzchniowej. Oznacza to, że piły posiadają dobre właściwości antyadhezyjne zapobiegające przywieraniu zanieczyszczeń. W trakcie procesu skrawania powłoka zapobiega przyklejaniu się żywicy oraz wiórów do powierzchni bocznych piły. Dodatkowo powłokę cechuje niski współczynnik tarcia, co w procesie skrawania eliminuje zjawisko drgań ciernych i zapobiega przypalaniu powierzchni bocznych.

Do suchego drewna (miękkiego i twardego) – MULTIX PRO Standard
Seria MULTIX PRO Standard jest dobrym rozwiązaniem do pracy w tartakach, gdzie znaczny udział ma przetarcie drewna suchego. Piły serii STANDARD z większą ilością zębów (np. 24) mogą być z powodzeniem stosowane zarówno do cięcia drewna suchego miękkiego, jak i drewna suchego twardego. Odpowiednio umieszczone w dysku noże zgarniające umożliwiają bardzo szybkie usuwanie oraz oczyszczanie z wiórów przestrzeni ciętej. Ponadto seria STANDARD charakteryzuje się płynną i cichą pracą. Piły wyposażone są w cztery rowki zabierakowe przy otworze osadczym pod kliny zabierakowe, a specjalna konstrukcja i rozmieszczenie rowków umożliwia ułożenie pił w układ ślimakowy, co wpływa na wyrównoważenie układu pił na całym wale. Ma to istotny wpływ na cichą i stabilną pracę pił oraz zużycie całego układu napędowego wielopiły. Taki układ zabieraków stosowany jest w każdej pile z serii MULTIX oferowanej przez markę GLOBUS.

PS134-0500-0002_PilaHM_MULTIX PRO Twin 6nozowy_foto 01

Do drewna miękkiego i twardego na wielopiłach i trakach wielopiłowych – MULTIX PRO Twin
MULTIX PRO Twin to przede wszystkim nowa geometria uzębienia wzbogacona o międzyząb i podparcie płytek z węglika spiekanego. Dzięki zastosowaniu międzyzęba oraz podparcia węglika piła zyskuje większą odporność przy napotkaniu na sęki oraz zanieczyszczenia znajdujące się w nieokorowanym obszarze materiału. Sprawia to, że piły doskonale nadają się na maszyny przemysłowe o średnich i dużych posuwach ? nawet w przypadku mniej solidnych konstrukcji, słabszego odciągu wiórów i drewna, które nie jest w pełni okorowane. Także i w tej serii zastosowano nową technologię obróbki cieplnej dysku zwiększającą jego żywotność. Z przeprowadzonych badań wynika, że zastosowanie nowych technologii wykonania pił w połączeniu z najnowszymi materiałami wykorzystywanymi do ich produkcji, pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej trwałości tych jakże często maksymalnie eksploatowanych narzędzi. Testy pił MULTIX PRO Plus oraz MULTIX PRO Twin potwierdziły przewagę pił marki GLOBUS nad innymi rozwiązaniami w tej grupie produktów. Testy przeprowadzono na dużej i zautomatyzowanej linii produkcyjnej marki LINCK przy parametrach posuwu powyżej 30 m/min.

Oferta MULTIX wciąż poszerzana ? oferta dla każdego
Jedną z nowych odmian są piły serii MULTIX Slowrun z małą ilością zębów (w zależności od średnicy od 10 do 14 zębów), przeznaczone do pracy na wielopiłach z posuwem nieprzekraczającym 10 m/min. Seria ta wyposażona została w układ międzyzęba chroniącego dużą przestrzeń pomiędzy węglikami tnącymi HM, która pełni również funkcję wyrzutnika wiórów. Ponadto linia MULTIX w niedługim czasie zostanie poszerzona o dwie nowe serie, które są na ostatnim etapie wdrożenia ich do oferty katalogowej:
? MULTIX Winter do cięcia drewna zmrożonego, które zawsze stwarza duże problemy z obróbką;
? MULTIX Optimal ze specjalną zmienną konstrukcją kształtu przestrzeni międzyzębnej, która ułatwia i optymalizuje cięcie u klientów przecierających drewno różnych gatunków, w tym o bardzo zmiennych i różnorodnych parametrach twardości, gęstości oraz wilgotności.

Podsumowując, piły MULTIX PRO Standard doskonale sprawdzają się na profesjonalnych wielopiłach przy obróbce pryzmy drzewa suchego miękkiego (iglastego) jak i twardego (liściastego). Piły serii MULTIX PRO Plus i MULTIX PRO Twin uwidaczniają swoją przewagę w ciężkich warunkach, na trakach wielopiłowych, z rozróżnieniem na drewno okorowane świeże i miękkie (MULTIX PRO Plus) oraz bardziej różnorodne, z możliwymi sękami i zanieczyszczeniami (MULTIX PRO Twin).Ze względu na poczynione inwestycje w ciąg technologiczny produkcji pił tarczowych, w najbliższym czasie zwiększy się również zakres zewnętrznych średnic pił do wykonania. Aktualnie marka GLOBUS oferuje piły z linii MULTIX do średnicy 750 mm, w tym piły z kołnierzem.

Z szeroką ofertą narzędzi tarczowych marki GLOBUS do wstępnej obróbki drewna można się zapoznać na stronie internetowej www.globus-wapienica.eu.

Previous post Ile drewna zużywają producenci płyt drewnopochodnych?
Next post LX – Nowa seria maszyn Wood-Mizer