Budowanie w zaufaniu, czyli dobra strategia zarządzania ryzykiem

Dlaczego zaufanie jest tak ważne w impregnacji? Bo mówimy o produktach, których cykl życia ma trwać nawet kilkadziesiąt lat. Mówimy też o drewnie i produktach z drewna, które mają wysoką wartość handlową, ale zachowają ją tylko w przypadku, gdy tuż po ścięciu drzewa czy zaraz po jego przetarciu zostaną odpowiednio zabezpieczone. Zaufanie w impregnacji jest więc elementem strategii zarządzania ryzykiem i wartością.

sop5

Zaufanie jest istotnym czynnikiem zarówno dla producenta, jak i dla użytkownika zaimpregnowanego drewna. Chodzi o zaufanie do jakości drewna w przypadku długotrwałej ochrony w kontakcie z gruntem (ochrona przed rozkładem), jak i w przypadku krótszej ochrony świeżo pozyskanego drewna czy przetartego surowca przed sinizną, która może poważnie wpłynąć na jego wartość handlową. Arch Timber Protection (część ogólnoświatowego koncernu Lonza) kontynuując rozwój, wprowadza innowacyjne produkty i technologie, które pozwalają producentom wyrobów drzewnych budować zaufanie do swoich impregnowanych produktów.

Wysokociśnieniowa ochrona
Drewno impregnowane ciśnieniowo jest używane w wielu zastosowaniach końcowych: od projektów ogrodzeń po duże konstrukcje budowlane. Jednym z najnowszych rozwiązań dedykowanych każdej z tych grup zastosowań drewna jest technologia aplikacji BARamine firmy Arch Timber Protection, która otrzymała nagrodę UK Timber Trades Journal (TTJ) Market Innovation w 2015 roku. Jest to technologia wprowadzana obecnie wraz z impregnatem do drewna TANALITH nowej generacji, używanym na rynku europejskim. Ta unikalna technologia pomaga zwiększyć jakość i siłę działania długotrwałej ochrony, która pozwala utrwalić projekty architektoniczne z drewna. Pozostają one atrakcyjne wizualnie i zachowują swoje właściwości w zakresie przenoszenia obciążeń przez wiele lat.
Niektóre gatunki drewna, głównie iglaste, w procesach impregnacji z trudem osiągają normy przemysłowe i wymagania rynkowe. Właśnie dlatego opracowana została technologia BARamine stosowana w ramach impregnatów TANALITH nowej generacji. Zapewnia ona trwałą ochronę wymaganą w szczególności w IV klasie użytkowania, gdzie drewno na styku z gruntem jest najbardziej narażone na procesy rozkładu.
BARamine, prawnie zastrzeżona i opatentowana technologia firmy Arch, ma także inne zalety:
? Jest to mieszanka kilku komponentów, które współdziałając, oferują wzmocnioną ochronę drewna, szczególnie w kontakcie z gruntem ? wyjaśnia dyrektor marketingu Andy Hodge. ? BARamine poprawia także penetrację impregnatu i równomiernie rozprowadza go w drewnie. Dostarcza również system zarządzania roztworem, który zapewnia, że wysoce efektywne składniki aktywne impregnatu TANALITH są poprawnie zrównoważone za każdym razem, kiedy nasi klienci impregnują drewno.

Technologia nacinania EXCALIBUR
Współpracując z inżynierami, Arch stworzył także technologię nacinania drewna EXCALIBUR jako dodatkową opcję do ochrony drewna klasy premium, które ma kontakt z gruntem.
W 2015 roku EXCALIBUR R (technologia nacinania dla drewna gatunków trudno impregnowanych oraz drewna toczonego i korowanego w zastosowaniach ogrodzeniowych) zdobyła nagrodę TTJ Product Innovation Award. Obecnie nowa technologia EXCALIBUR PRO została rozwinięta i wprowadzona jako produkt, który dzięki dodatkowym funkcjom sprosta wymaganiom producentów kantówek stosujących je do produkcji ogrodzeń mających kontakt z gruntem.
EXCALIBUR PRO może zostać wdrożona jako niezależne gniazdo obróbcze lub urządzenie włączone
w linię produkcyjną. W sposób automatyczny dostosowuje się do zróżnicowanych wymiarów drewna, zapewniając odpowiednią głębokość nacinania powierzchni, aby kompensować różnice wynikające z gabarytów elementów. Drewno do zastosowań w kontakcie z gruntem może być nacinane częściowo w linii, a także łatwo dopasowywane do wymagań związanych z różnym przeznaczeniem konstrukcyjnym drewna (nośność). Nowa wersja maszyny oferuje także większą wydajność (prędkość posuwu 60 m na minutę).

Ochrona przed sinizną
W zakresie środków ochrony drewna przed sinizną – czy to drewna świeżo ściętego w lesie, czy też świeżo przetartego – Arch Timber Protection wprowadził na rynek europejski najnowszą generację środka ochrony drewna przed sinizną – ANTIBLU. Nowy produkt był pierwszym środkiem ochrony drewna przed sinizną, który został zarejestrowany zgodnie z dyrektywą w sprawie produktów biobójczych. Wprowadza on większą elastyczność w technologii impregnacji poprzez zanurzanie drewna, osiągając wysoką wydajność, a przy tym bardziej opłacalną, krótkotrwałą ochronę drewna przed pleśnią i sinizną świeżo przetartego drewna.
– ANTIBLU to prosty w użyciu, ekonomiczny, dwuskładnikowy produkt nowej generacji, dający elastyczną kontrolę impregnatu, która pozwala dopasować się do warunków i wymagań rynkowych zależnych od danego regionu – mówi Andrew Hodge.
– Podobnie jak wszystkie produkty firmy Arch, także nowy ANTIBLU został sprawdzony w międzynarodowych testach polowych, w różnych warunkach klimatycznych, które wykazały, że jest on odpowiedni zarówno do ochrony gatunków iglastych, jak i liściastych podczas sezonowania, magazynowania, a także transportu świeżo pozyskanego czy świeżo przetartego drewna. Zabezpieczenie drewna pozwala zachować atrakcyjny wygląd oraz wartość handlową. Nowa formuła jest również niekorozyjna, dlatego z powodzeniem może być stosowana w ramach linii przetarcia drewna w tartakach bez szkody dla urządzeń.