Pierwsze autoklawy pojawią się jesienią

Jesienią pojawią się w Polsce pierwsze autoklawy spod szyldu Stavelse Metaalbouw

Belgijska firma Stavelse Metaalbouw liczy już sobie pół wieku. Obecnie prowadzi ją Danny Mahieu, ale jego ojciec (założyciel przedsiębiorstwa) codziennie pojawia się w zakładzie, służąc radą i doświadczeniem.

Jak u każdego rozwijającego się producenta także w Stavelse Metaalbouw w oferowanych produktach ciągle pojawiają się jakieś zmiany. Są one spowodowane nie tylko rozwojem techniki, ale także wymaganiami klientów, którzy oczekują nowych zastosowań, automatyzowania wykonywanych ręcznie czynności, przyspieszania procesu oraz dopasowania produktów do coraz ostrzejszych wymogów związanych np. z ochroną środowiska.
Firma SM, znana jako producent autoklawów do impregnacji drewna, jest ceniona w Zachodniej Europie. Do impregnacji drugiej klasy firma proponuje autoklawy prostokątne VAC VAC,
w których drewno dla konstrukcji dachowych i innego przeznaczenia do pomieszczeń wewnątrz budynków impregnowane jest pod niewielkim ciśnieniem. Dzięki stosowaniu małej próżni autoklawy VAC VAC mają prostokątną budowę, co daje większą przestrzeń załadowczą. Urządzenia te sprzedawane są głównie na rynek brytyjski, kanadyjski i do Irlandii (ze względu na tamtejsze przepisy i wymagania). Do impregnacji klasy trzeciej i czwartej przeznaczone są autoklawy o okrągłym przekroju pracujące w warunkach ciśnienia do 12 bar. W grupie tej dostępne są różne rodzaje urządzeń ? od najprostszych typu Unibudget, poprzez Unibase, aż do najbardziej wyrafinowanych wersji Unispeed. Do dyspozycji są różne średnice i długości oraz wyposażenie uzgodnione z kupującym. SM jest jednym z niewielu europejskich wytwórców produkujących autoklawy
o średnicy dochodzącej do 3 m. Wiele rozwiązań powstało jako własna konstrukcja firmy i jest dostępna tylko w autoklawach SM. Jedną z nich jest możliwość zastosowania bocznych przegród, które na stałe zalane są wodą, dzięki czemu oszczędza się preparat do impregnacji, a ponadto ? ze względu na mniejszą ilość preparatu niezbędną do każdego cyklu impregnacji ? szybciej napełnia się i opróżnia autoklaw. Dla jeszcze szybszego i dokładniejszego spływania środka można pochylić urządzenie. Proces ten przebiega automatycznie i jest zaprogramowany przy rozpoczęciu pracy. Jeśli kupujący zamierza impregnować 30?40 m3 tarcicy dziennie, to dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie drugich drzwi, dzięki którym można zaoszczędzić godzinę na rozładunku i załadunku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kolejną bardzo użyteczną opcją jest system dociskania materiału znajdującego się w autoklawie od góry za pomocą siłowników (gęstość docisków zależy od potrzeb klienta). Dostępne są różne rodzaje torowisk, wózków do wwożenia wsadu oraz różne opcje zamykania drzwi ? od ręcznego do w pełni automatycznego. Oprogramowanie służące do pracy autoklawów jest autorskim rozwiązaniem firmy Stavelse Metaalbouw. Duży nacisk położono na bezpieczeństwo użytkowników oraz ochronę środowiska. Przykładem może być opcja dodatkowego, większego zbiornika, w którym umieszczono właściwy zbiornik na środek impregnujący ? tworzy to zabezpieczenie w razie wycieku impregnatu, który w takim wypadku przedostaje się do zbiornika zabezpieczającego, a nie do środowiska.

autoklaw_pochylony
Ale firma Stavelse to nie tylko autoklawy. Ciekawym rozwiązaniem jest automatyczna układarka pakietów, która eliminuje ręczne przenoszenie kolejnych warstw tarcicy i układanie przekładek. Możliwa wysokość i szerokość pakietu to 1,2 m, a długość jest zależna od długości samego urządzenia.
Centrum ciesielskie UNICUT to urządzenie służące do automatycznego docinania elementów zgodnie z podanymi z komputera danymi. Piły są przestawne w zakresie od 0 do 180 stopni, a za sterowanie odpowiedzialna jest jednostka Schneider Electric.
Kolejne ciekawe urządzenia to prasy PCI oraz PCO służące do łączenia elementów konstrukcyjnych (np. wiązarów). Produkowane są w wersji manualnej lub automatycznej. Układanie ?wzoru? dla przebiegu prasy w wersji manualnej trwa około 30?40 minut, w przypadku prasy automatycznej ? zaledwie minutę. Warto dodać, że firma Stavelse współpracowała z firmą DE PAUW ? producentem tych pras, dostarczając elementy,
a przed kilku laty wykupiła ją i kontynuuje produkcję wyrobów, unowocześniając je i stale udoskonalając.
Wszyscy potencjalni nabywcy zwiedzający siedzibę SM mogą naocznie przekonać się o możliwościach produkcyjnych belgijskiej firmy i upewnić się, że park maszynowy oraz wieloletnie doświadczenie są gwarantem dobrego i terminowego wykonania zamówienia.
Na stronie internetowej firmy Stavelse Metaalbouw znajduje się dużo informacji o jej wyrobach. W Internecie umieszono wiele filmów prezentujących pracę omawianych urządzeń. Wszelkich informacji udziela również polskie przedstawicielstwo firmy w Łodzi. Jesienią pojawią się w Polsce pierwsze autoklawy spod szyldu SM.

04