Złożoność produkcji wymaga optymalizacji na każdym jej etapie w celu ograniczenia kosztów oraz podwyższenia jakości produktu. W przemyśle drzewnym, wprowadzającym coraz bardziej zautomatyzowane i zrobotyzowane systemy produkcyjne, warto zastanowić się nad implementacją autonomicznych systemów widzenia maszynowego odpowiadających za ciągłą kontrolę jakości oraz możliwość sterowania procesami produkcyjnymi.

Wieloletnie doświadczenie zarówno C&C Partners, jak i naszych partnerów umożliwiło wdrożenie wielu aplikacji wizyjnych opartych o systemy 2D. Jednak coraz częściej w przemyśle drzewnym wykorzystuje się systemy oparte o analizę chmury punktów lub profilu przekroju 3D obiektu, często z wykorzystaniem hybrydowych obrazów 2D. Tak zaprojektowane systemy umożliwiają kontrolę jakości produktów poprzez identyfikację np. sęków, stałych wtrąceń/zabrudzeń, wad powierzchniowych, wgnieceń, zarysowań, ubytków lub też kontrolę narzędzi skrawających. Dodatkowo dają możliwość sterowania maszynami obróbczymi w celu korygowania parametrów skrawania, identyfikacji obrabianych krawędzi, optymalizacji cięcia, rozkroju
i formatyzacji materiału z uwzględnieniem wcześniej wykrytych wad powierzchni, minimalizując odpady i podwyższając jakość produktu.

Wszystkie te funkcje posiada inteligentny skaner GOCATOR 3D. Głowice skanujące wykorzystują techniki skanowania triangulacyjnego lub projekcji prążkowej, które umożliwiają pobranie obrazów o bardzo wysokiej jakości i dokładności rzędu 0,4 ?m w osi wysokości, 14 ?m szerokości oraz nawet do 0,5 ?m w osi długości. Pobranie tak precyzyjnych danych umożliwia przeprowadzenie analiz pomiarowych oraz obiektowych na wbudowanym w głowicę oprogramowaniu, a wszystko to z częstotliwością od 5 do 32 kHz. Idea inteligentnego skanera ma na celu ograniczenie ilości komponentów systemu, dlatego też głowica posiada wbudowane komponenty systemu kontroli jakości i pomiarów, tj. układ optyczny, jednostkę obliczeniową wraz z oprogramowaniem oraz interfejsy komunikacyjne, co umożliwia szybką integrację i implementację urządzenia w istniejące linie produkcyjne lub nowo powstałe maszyny.

Wszystkie te funkcje umożliwiają wdrożenie aplikacji optymalizacji procesów cięcia kłody. Od początku istnienia przemysłu drzewnego przewijało się pytanie o kształt cięcia kłody, który generowałby jak najmniejsze odpady. Rozwiązaniem jest wykorzystanie głowicy GOCATOR wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem. Jak wiemy, etap przetwarzania kłody w gotowy produkt obejmuje kilka operacji, zaczynając od podstawowego procesu cięcia i podziału, podczas którego skanując kłodę, jesteśmy w stanie wyselekcjonować jak najwięcej znormalizowanych produktów przy jak najmniejszej ilości odpadu. Rozmiar kłody zmienia się od 10 do 75 cm w średnicy oraz od 1,8 do 8 m w długości. Cztery skanery GOCATOR zamontowane na ramieniu obudowy transportera obejmują polem widzenia całą średnicę. Poprzez przemieszczanie liniowe kłody i odczyt wartości przemieszczenia z enkodera pozyskiwany jest obraz o wysokiej rozdzielczości i dokładności do 1 mm. Obraz ten przesyłany jest do oprogramowania opartego o darmowe biblioteki SDK/GDK oraz biblioteki optymalizacji cięcia lub wykorzystuje wbudowane narzędzia pomiarowe, co finalnie steruje pozycjami pił tnących maszyny, archiwizacją danych i sygnalizacją/wizualizacją defektów.
Przy dzisiejszym konkurencyjnym rynku i przy wysokiej cenie surowca ważne jest utrzymanie wysokiej przepustowości produkcji przy małych stratach, maksymalnych wartościach odzysku i wysokiej jakości produktu. Te aspekty mogą być zapewnione poprzez wykorzystanie odpowiednich systemów wizyjnych i automatyzacji procesu. Śledząc powyższą aplikację oraz szereg przykładowych wdrożeń, można z łatwością określić zysk inwestora płynący z wykorzystania systemów wizji maszynowej w szeroko pojętym przemyśle drzewnym, które końcowo obrócą się w znaczne zyski, jednocześnie poprawiając aspekty jakościowe produkowanych przedmiotów.