0 0
Już w połowie roku może zostać uruchomiona druga linia produkcji STEICO LVL w Czarnej Wodzie,
która podwoi produkcję płyt z fornirów klejonych warstwowo do 160 000 m3 rocznie. Trwa instalacja maszyn.
W zaledwie rok po uruchomieniu pierwszej w Polsce fabryki LVL w Czarnej Wodzie zapadła strategiczna
decyzja inwestora o dalszej rozbudowie zakładu, która pozwoli na podwojenie zdolności wytwórczych do
160 000 m3. W styczniu na ukończeniu były prace budowlane oraz rozbudowa maszyny łuszczarskiej.
– Teraz jej zdolność do skrawania obwodowego drewna sosnowego zwiększyła się do 36 m3 na godzinę – mówi Piotr Łysiak, kierownik produkcji LVL w firmie STEICO. Budowę kolejnej linii produkcji płyt powierzono sprawdzonemu już dostawcy, firmie RAUTE Corporation. Zainstaluje ona bliźniacze urządzenia, które już wiosną mają wyprodukować pierwszą płytę. Inwestor się spieszy, ponieważ zainteresowanie płytami LVL z polskiej fabryki przeszły najśmielsze prognozy. Uruchomiona w lipcu ubiegłego roku w Czarnej Wodzie pierwsza w Polsce i trzecia w Europie fabryka ekologicznego materiału konstrukcyjnego, jakim są płyty
LVL, już od roku od wbicia łopaty w miejsce jej budowy pracowała z pełną wydajnością. Jednak jej moce przerobowe nie były wystarczające, by zaspokoić rosnący popyt zarówno branży budowlanej czy meblarskiej, jak i stolarki otworowej.
_MG_6799
– W budownictwie, podobnie jak w innych sektorach, obserwujemy niesamowity rozwój technologiczny.
Na całym świecie inwestorzy chcą budować szybciej, sprawniej, a dodatkowo z poszanowaniem zasad ekologii i z troską o komfort przyszłych użytkowników budynków – mówi Steffen Zimny, prezes zarządu firmy STEICO sp. z o.o. – Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się ekologiczny i energooszczędny materiał LVL, zwłaszcza w krajach, w których obowiązują bardziej restrykcyjne normy efektywności energetycznej budynków. Poprzez zwiększenie mocy produkcyjnych STEICO kładzie fundament pod przyszły wzrost rentowności i wzmacnia swoją pozycję na rynku jako dostawca innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych z drewna.
_MG_6796
W początkowych zapowiedziach rozbudowa zakładu miała być ukończona w drugiej połowie 2018 roku, ale
łagodna jesień pozwoliła na przyspieszenie procesów budowlanych. Pierwszy styczniowy śnieg zastał już inwestorów pod dachem rozbudowanej hali, gdzie rozpoczęto prace elektryczne i instalacje maszyn.
Zamówienie obejmuje linię suszenia forniru, klasyfikacji suchego forniru, linię nanoszenia kleju i układania fornirów, stację wstępnego prasowania i prasy na gorąco. W planach jest również budowa drugiego kotła zasilanego biomasą. Koszt inwestycji szacowany jest na 45 milionów euro. Nowa fabryka LVL uruchomiona w 2016 roku w Czarnej Wodzie już dała pracę 250 osobom, ale jak zapowiada Mirosław Mantaj po otwarciu rozbudowanego zakładu pracę znajdzie w nim kolejnych 80 osób.
_MG_6821
pd3
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Stowarzyszenie Czarna Woda zaprasza Lasy Państwowe
Next post Maszyna dzięki zmianie piły może pracowac szybciej niż myślisz