Pierwsza w Polsce kancelaria w systemie STEICO

Kancelaria leśniczego w leśnictwie Jaktorówko, Nadleśnictwie Podanin (Wielkopolska) to pierwszy obiekt wykonany w Technologii STEICO oddany do użytku w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych. Celem projektu o nazwie „Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z  naturą” jest promocja drewna w budownictwie jako sposobu walki ze zmianami klimatycznymi. W ramach akcji ma być zrealizowanych ponad sto obiektów, które będą funkcjonalne, ale też ekonomiczne pod względem kosztów budowy i eksploatacji.

 

Kancelaria leśniczego to w zamyśle obiekt biurowy przeznaczony do przyjmowania interesantów w sprawach związanych z realizacją zadań, np. prowadzonej gospodarki leśnej. Zgodnie z zarządzeniem dyrektora generalnego LP, kancelaria powinna być niewielkim budynkiem jednokondygnacyjnym bez podpiwniczenia i taki też cel postawiono architektom i wykonawcom składającym oferty realizacji budynków w ramach programu prowadzonego w tym roku na terenie całego kraju. W wielu miejscach wciąż jeszcze odbywają się przetargi i składane są oferty wykonawców. Łączy je wspólna cecha – wszystkie budynki muszą być wykonane w technologii drewnianej. Taki też jest obiekt w Jaktorówku (Nadleśnictwo Podanin) – pierwsza oddana do użytku Kancelaria Leśniczego w RDLP Piła. Zaprojektowany przez architekta Janusza Kicińśkiego z pracowni Archi-Graf budynek wykonano w technologii STEICO.

– Budynek posadowiony na płycie fundamentowej wykonano w konstrukcji z belek dwuteowych, produkowanych w fabryce w Czarnkowie – mówi Marcin Paczyński z firmy STEICO. – W założeniu miał być to budynek niedrogi w budowie, ale jednocześnie udało nam się osiągnąć bardzo dobre parametry izolacji cieplnej, która zapewni niskie koszty ogrzewania budynku.

Do izolacji wykorzystano najnowocześniejszą i bardzo efektywną metodę wdmuchiwania w ściany budynku włókien drzewnych STEICOzell, natomiast dzięki membranie paraizolacyjnej STEICO Multi Membra 5 zapewniono konstrukcjom ścian i dachu otwartość dyfuzyjną. Na zewnątrz budynku zastosowano płyty STEICO protect dry o wysokim wskaźniku paraprzepuszczalności. Taka konstrukcja gwarantuje z jednej strony szczelność budynku, z drugiej natomiast komfort termiczny zarówno w upalne lata jak i mroźne zimy, a niemal 100% zawartość naturalnego drewna w wykorzystanych materiałach budowlanych zapewnia zdrowe i pozbawione związków alergicznych powietrze.

Nowa kancelaria leśniczego w Jaktorówku spełnia wymogi nowoczesnych budynków biurowych – posiada ergonomiczne pomieszczenia wyposażone w meble biurowe, ale także łazienkę – wszystko dostosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Dzisiaj oddajemy do użytku służbowego funkcjonalny, estetyczny budynek, który powstał przy zastosowaniu nowoczesnych technologii opartych na drewnie – mówił Ryszard Standio, dyrektor RDLP w Pile podczas uroczystego otwarcia kancelarii leśniczego, która miała miejsce 6 czerwca 2017 roku. – Jest to pierwszy tego typu obiekt na terenie regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, a także jeden z pierwszych w Polsce. Cieszę się, że w kancelarii zbudowanej z surowca odnawialnego urzędować będzie leśniczy, gospodarz lasu, odpowiedzialny za jego stan i racjonalne wykorzystanie.

Przedsięwzięcie „Polskie Domy Drewniane – żyj w zgodzie z naturą” realizowane przez LP, oprócz tego że promuje drewno i wskazuje sposoby na obniżenie kosztów poprzez zastosowanie rozwiązań energooszczędnych, wpisuje się też w nadrzędny cel zmierzający do przeciwdziałania zmianom klimatycznym przez ograniczenie emisji CO2 i poprawę efektywności energetycznej.

W Polsce wznoszone są kolejne kancelarie leśniczego – wiele z nich w technologii STEICO, ale również innych: drewna litego, szkieletowej, CLT i technologiach mieszanych. Zgodnie z rozporządzeniem nr 9 dyrektora generalnego LP z dnia 15 marca 2017 roku wszystkie inwestycje realizowane od 2019 roku będą budowane w technologiach energooszczędnych.