Daria Michalska, absolwentka wydziału architektury Politechniki Poznańskiej, wygrała drugą edycję konkursu na najlepszą pracę dyplomową, organizowanego przez firmę STEICO CEE Sp. z o.o. Autorka zaprojektowała dom jednorodzinny w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Projekt jest oczywiście oparty na technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego.

 

Pomysł zorganizowania konkursu skierowanego głównie do studentów zrodził się w firmie STEICO w ubiegłym roku. Wtedy też odbyła się jego pierwsza edycja. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykorzystanie w pracy technologii energooszczędnego budownictwa opartego na zastosowaniu naturalnych, ekologicznych materiałów. Na tej właśnie technologii swoje produkty i nowoczesny system budowlany opiera STEICO.

Nasze ekologiczne produkty budowlane pozwalają na projektowanie oraz budowę domów w standardzie energooszczędnym, w tym również w standardzie pasywnym – mówi Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu STEICO CEE Sp. z o.o. w Czarnkowie. – Rozwiązania dla budownictwa oferowane przez STEICO otrzymały prestiżowy certyfikat, wydawany przez Niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego. Technologia sprawdza się świetnie w budownictwie tradycyjnym oraz drewnianym. To system wytrzymałych dachów, ścian oraz stropów wraz ze świetną izolacją akustyczną. Rozwiązania STEICO zapewniają doskonałą ochronę przed utratą ciepła w zimie oraz dodatkowo chronią budynek przed przegrzewaniem się nawet w najbardziej upalne dni. Nasze produkty są otwarte dyfuzyjnie. Sprawdzają się zatem świetnie również przy modernizacji starszych budynków.

 

Druga edycja konkursu rozstrzygnięta

Firma od lat popularyzuje technologie oparte na ekologicznym budownictwie wykorzystującym naturalne materiały. Uczestniczy w targach, sympozjach i konferencjach, ale także mocno angażuje się w edukację i to na różnych poziomach.

Jedną z form aktywności na rynku jest krzewienie tej świadomości wśród uczniów i studentów – mówi Waldemar Motyka. – Poprzez ufundowanie nagrody chcieliśmy sprowokować studentów do zainteresowania technologią STEICO i stworzenia pracy dyplomowej, która poruszałaby tematy energooszczędnego budownictwa drewnianego. Stąd idea konkursu, którego finał drugiej edycji mamy w tym roku.

Daria Michalska jest już absolwentką wydziału architektury Politechniki Poznańskiej, ale również postanowiła wziąć udział w konkursie, a jej praca okazała się najlepsza. W swoim projekcie domu położonego w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego autorka zastosowała energooszczędną technologię opartą o materiały drewniane.

Śledzę profil firmy w Internecie, stąd też dowiedziałam się o konkursie. Nie ukrywam, że technologia budownictwa drewnianego leży w kręgu moich zainteresowań, to jest kierunek, w którym jako projektant chciałabym zmierzać – wyjaśnia Daria Michalska, laureatka konkursu. – Mam to szczęście, że w obecnej pracy korzystam z technologii, którą oferuje STEICO. Uważam, że światowe budownictwo idzie właśnie w tę stronę i jest to odpowiedź na aktualne potrzeby społeczeństwa. Musimy jak najbardziej ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Ta technologia jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie, zwłaszcza w zakresie pozyskiwania surowców i samego procesu produkcji.

 

Nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł młoda projektantka zamierza zainwestować w doskonalenie swojego warsztatu pracy. Nie wyklucza możliwości podjęcia w przyszłości ściślejszej współpracy z firmą STEICO; na pewno dalej będzie stosowała w swojej pracy zawodowej technologię, która pozwoliła jej opracować zwycięski projekt domu.

Nie wiem co przyniesie najbliższa przyszłość. Obecnie pracuję zawodowo i na pewno będę wykorzystywać dotychczasowe doświadczenia, a także technologię oferowaną przez STEICO w swoich pracach projektowych – zapewnia Daria Michalska. – Nagrodę konkursową zamierzam przeznaczyć na sprzęt, dzięki któremu będę mogła tworzyć, mam nadziej, dobre projekty.

Nie tylko produkcja, ale i edukacja

Zróżnicowana gama produktów STEICO pozwala na budowę domu na wiele sposobów. Budynki mogą powstawać bezpośrednio na placu budowy lub mogą być prefabrykowane w halach produkcyjnych i dostarczane w postaci gotowych paneli ściennych, stropowych i dachowych czy w formie całych modułów. W przypadku prefabrykacji montaż całego domu jest o wiele krótszy niż w przypadku metody tradycyjnej.

Zdajemy sobie sprawę, że coraz większa proekologiczna świadomość społeczeństwa powoduje, że ludzie są zainteresowani stosowaniem ekologicznych materiałów naturalnych, a drewno jest przecież od wieków materiałem idealnym – tłumaczy Waldemar Motyka. – Można by przedstawiać wiele jego zalet, począwszy od energooszczędności, po tworzenie naturalnego mikroklimatu. Wykorzystujemy te zalety w inteligentnym, nowoczesnym i proekologicznym systemie budowlanym, który wyróżnia się łatwością, szybkością montażu i pozwala wznosić domy oddychające, czyli otwarte dyfuzyjnie.

W ramach szeroko pojętej edukacji, firma popularyzuje ekologiczną i energooszczędną technologię budowlaną. Oprócz organizacji konkursu, STEICO aktywnie angażuje się w szkolnictwo zawodowe, współpracując z Zespołem Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie. Dzięki staraniom firmy powstała tu klasa patronacka, w której uczniowie kształcą się w zawodzie mechanik operator maszyn do produkcji drzewnej. Dzięki tej współpracy szkoła może zaoferować uczniom możliwość zdobycia zawodu i kwalifikacji uznawanych na rynkach polskim i niemieckim.

Kolejną formą działalności edukacyjnej jest projekt Akademia STEICO, skierowany zarówno do biur projektowych, firm wykonawczych, handlowców, ale również osób prywatnych i instytucji naukowych. Dwudniowe seminaria połączone ze zwiedzaniem zakładu produkcyjnego w Czarnkowie organizowane są regularnie, nawet dwukrotnie w miesiącu.

To jest taki totalny sposób prowadzenia biznesu – przyznaje wiceprezes Motyka. – Oprócz tego, że produkujemy, pamiętamy, że ktoś w przyszłości będzie to musiał robić dalej. W związku z tym stawiamy na edukację. Akademia STEICO, współpraca ze szkołami ponadgimnazjalnymi, konkurs dla studentów czy absolwentów wyższych uczelni, to projekty, które służą po prostu przyszłości. W ten sposób dbamy również o to, byśmy w przyszłości dysponowali doskonałą, wykwalifikowaną kadrą, bo przecież absolwenci naszej klasy patronackiej mogą zostać u nas zatrudnieni i w wielu przypadkach tak się dzieje .

Kolejna edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową odbędzie się w przyszłym roku. Żeby wziąć w nim udział, należy napisać pracę dyplomową (inżynierską, licencjacką, magisterską) na temat budownictwa w technologii STEICO i wysłać wraz z formularzem dostępnym na stronie firmy (www.steico.com) na adres dyplom@steico.pl. Regulamin konkursu przewiduje nagrody pieniężne dla laureatów (3000 zł za pierwsze miejsce), a także dla uczelni. Wydział, z którego napłynie najwięcej prac otrzyma 10 000 złotych.

Previous post Pellet od IKEA
Next post Nachodzą zmiany w FSC