Konstrukcyjne drewno CLT dla zrównoważonego i nowoczesnego budownictwa: Projekt Moholt 50l50

Drewno klejone krzyżowo (CLT), drewno klejone warstwowo (BSP), wielkoformatowe płyty klejone krzyżowo (KLH) itd. są obecnie dobrze znanym materiałem konstrukcyjnym, który bardzo często stosowany jest w budownictwie drewnianym. Cechy tego nowoczesnego budulca znakomicie wpisują się w dzisiejsze budownictwo z drewna z uwagi na szybkość, trwałość oraz świadomość architektoniczną. O tym, że ów materiał konstrukcyjny może być stosowany jako wydajna alternatywa w budownictwie wielokondygnacyjnym, świadczy między innymi projekt Moholt 50/50.

Zanim zaprezentujemy wspomniane przedsięwzięcie budowlane, które notabene jest jednym z największych projektów drewnianych w Europie, przyjrzyjmy się kwestii komunikacji, logistyki i pracy zespołowej, które są niezbędne oraz decydujące dla sukcesu ekonomicznego.

Zespół
Firma Woodcon AS składa się w zasadzie z małego, 6-osobowego zespołu, który przeprowadza, głównie na zlecenie generalnego wykonawcy budownictwa drewnianego, realizację projektów pod względem finansowym i prac budowlanych, a także dwóch bezpośrednich partnerów projektu, firm: Woodplan GmbH (planowanie i logistyka) oraz HoyerFinseth (statyka). Woodcon AS korzysta poza tym z usług wykwalifikowanych podwykonawców (dalsi partnerzy projektu ? również z Austrii) oraz zatrudnia kierownika budowy. Odnośnie do kwestii związanych ze statyką oraz konstrukcją przy realizacji poszczególnych, specjalnych projektów budowlanych organizowane są konsultacje z austriackimi specjalistami z dziedziny statyki, aby umożliwić przekazanie wiedzy know-how w tym zakresie. Powodem, dla którego wciąż korzystamy z usług specjalistów austriackich jest ich wieloletnie doświadczenie w pracy ze wspomnianym materiałem konstrukcyjnym, jakim jest drewno klejone warstwowo.

Aby móc realizować projekty budowlane tej wielkości, bardzo ważne jest nie tylko zaufanie i praca zespołowa w ramach firmy, ale też dobry kontakt z dostawcami i podwykonawcami zajmującymi się montażem. Woodcon AS współpracuje z takimi firmami i dzięki temu możliwe jest ?przeniesienie? tego typu dużych projektów z kartki do rzeczywistości. Poza inwestycją Moholt 50/50 zrealizowaliśmy już
w Norwegii wiele innych projektów

Całość przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 4/2017