0 0

Rozmawiając z producentami drewnianej architektury ogrodowej, trudno oprzeć się wrażeniu, że ich entuzjazm przez niemal 30 lat rozwoju branży nieco osłabł. Wydaje się, że jest to wynik „wypalenia”, a przyglądając się sprawie bliżej – wynik wieloletnich ciężkich zmagań, pokonywania trudności surowcowych, konieczności ciągłego reagowania na zmiany rynkowe, a przede wszystkim reakcja na zmniejszającą się zyskowność w tym segmencie drzewnictwa.

Jednakże zmiany pokoleniowe i nowoczesne spojrzenie potomków zastępujących powoli przedsiębiorczych ojców pozwalają nadal wierzyć, że „ogrodówka” pozostanie niezmiennie polską specjalnością.

Koniec ery impregnatów chromowych
W impregnacji drewna pojawiają się nowości, coś staje się modne na dwa, trzy sezony, ale nadal gros drewnianych produktów o zielonym czy zielonooliwkowym zabarwieniu opuszcza Polskę, by zasilić europejskie sieci sprzedaży. Przez dziesięciolecia drewno było skutecznie impregnowane preparatami CCA (chrom-miedź-arsen), później CCB (chrom-miedź-bor) czy wreszcie CC (chrom-miedź). Związki chromu odgrywały istotną rolę w procesie utrwalania się impregnatu w drewnie. Impregnaty oparte na związkach chromu zabezpieczały drewno przed szerokim spektrum grzybów, w tym również pleśni. Jednakże era impregnatów chromowych dobiega końca. Kwestię tę reguluje art. 52 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012.

Oferta alternatywna
Spółka córka BASF, firma BASF Wolman GmbH z siedzibą w Sinzheim, oferuje alternatywę w postaci bezchromowych impregnatów Wolmanit CX, stosowanych od 1988 r. w wielu aplikacjach do drewna impregnowanego ciśnieniowo-próżniowo, zatem znacznie dłużej niż inne impregnaty bezchromowe w Europie. Produkty serii Wolmanit CX posiadają dopuszczenia do stosowania z gwarancjami jakościowymi (NTR, CTB-P+, KOMO, WPA, RAL). Badana jest nie tylko skuteczność środków, ale także determinujące ją właściwości penetracyjne, które
w przypadku produktów Wolmanit CX oceniane są bardzo wysoko. Przy prawidłowym użyciu środków wysoka skuteczność i dobra penetracja pozwalają na uzyskanie zwiększonej odporności impregnowanego drewna.

Aktywna miedź HDO
Skuteczność produktów z serii Wolmanit CX bazuje na substancji aktywnej – miedzi HDO (Cu-HDO), której kompleksowa synteza prowadzona jest wyłącznie w BASF. Jest to środek grzybobójczy, należący do najlepiej przebadanych pod względem toksykologicznym substancji służących do ochrony drewna. Zgodnie z deklaracją producenta środki Wolmanit CX wykazują wysoką skuteczność i dobre właściwości aplikacyjne. Wszystkie produkty z serii Wolmanit CX spełniają obowiązujące obecnie wymagania w zakresie BHP oraz ochrony środowiska i konsumenta. Stosując produkty Wolmanit CX, użytkownik spełnia wymagania wszystkich istotnych regulacji i wytycznych europejskich, takich jak Rozporządzenie o Środkach Biobójczych (BPR) czy Rozporządzenie UE 1907/2006 (REACH).
Ofertę impregnatów Wolmanit CX uzupełniają sprawdzone techniki aplikacyjne oraz kompetentny serwis techniczny, który nie tylko towarzyszy użytkownikowi przy przestawianiu impregnacji na środki bezchromowe w istniejących instalacjach, ale świadczy również pomoc przy optymalizacji procesów i zapewnieniu wysokiej jakości impregnacji, a także doradza w zakresie systemów dozowania.
Z niemałą satysfakcją obserwujemy znaczącą poprawę jakości impregnacji w Polsce. Nie jest to jeszcze zjawisko powszechne i termin „polska impregnacja” ciągle pokutuje wśród zachodnioeuropejskich hurtowych kupców. Niemniej jednak coraz więcej zakładów impregnujących drewno dochodzi do wniosku, że można uzyskać wyższe ceny, implementując któryś z certyfikatów jakościowych. Firma decydująca się na NTR, CTB-B+, KOMO czy inny certyfikat może liczyć na wsparcie firmy BASF Wolman zarówno w uzyskaniu, jak i utrzymaniu certyfikatu.

Obecnie nowości w impregnacji drewna dotyczą głównie kolorystyki. Poza szeroką gamą brązów, od rudawego odcienia przy eksporcie do Wielkiej Brytanii, czy czekoladowego do Francji, modne jest ostatnio drewno szare. Czynione są również starania, by jak najdłużej utrzymywać naturalne zabarwienie drewna.

Te dwa stwierdzenia stoją niejako w sprzeczności, bo drewno naturalne (niczym nie traktowane), po ekspozycji na zewnątrz budynków, po kilku latach zszarzeje. Efekt naturalnego koloru nie utrzyma się długo ze względu na działanie czynników atmosferycznych, w tym głównie działania Słońca (promieniowanie ultrafioletowe). Stało się to inspiracją dla twórczych poszukiwań Wolmana. Skoro drewno eksponowane na zewnątrz i tak zszarzeje, dlaczego nie nadać mu od razu „szlachetnej szarości”? Taka była geneza powstania środków z serii Wolman System ProColor Silvergrey. Firma BASF Wolman GmbH rekomenduje stosowanie szarej impregnacji do powierzchni wertykalnych, nie horyzontalnych. Szare drewniane elementy elewacji budynków bardzo ładnie komponują się ze szkłem, kamieniem, cegłą, betonem czy metalami. Należy też nadmienić, że zarówno impregnat w naturalnym kolorze drewna, jak i Wolmanit ProColor Silvergrey nie zawierają w swoim składzie metali. Charakteryzuje je wysoka skuteczność zabezpieczenia przed pleśniami i grzybami przebarwiającymi drewno, z sinizną na czele.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post FKD: od magazynów soli po domy szkieletowe
Next post Drewno w przestrzeni publicznej – nowy obszar dla budownictwa prefabrykowanego