Konstrukcje drewniane znajdują coraz częstsze zastosowanie w praktyce. Zalety technologii były znane od dawna, jednak ostatnie lata pozwalają zaobserwować jej renesans zarówno w Europie, jak i w Polsce. Poza podstawowymi wymaganiami, jakie musi spełnić każda konstrukcja, należy pamiętać o innych aspektach wynikających ze struktury drewna, na które trzeba zwrócić uwagę, aby uniknąć problemów podczas budowy oraz, co gorsze, związanych z późniejszą eksploatacją obiektów.
Chodzi o skurcz oraz pełzanie drewna wynikające z wzajemnego przemieszczenia między konstrukcją
a innymi elementami konstrukcji lub elementami jej wyposażenia.
Wspomniane wyżej aspekty mają związek ze stanami granicznymi użytkowania. Kluczowym jest uwzględnienie przemieszczeń chwilowych, a także wywołanych pełzaniem, powstających wraz
z upływem czasu pod wpływem zadanych obciążeń.
Drewno ze względu na swoją strukturę dostosowuje się do otaczającego go środowiska. Na właściwości drewna szczególnie wpływa wilgotność względna powietrza, a następnie rodzaj, intensywność
i czas trwania obciążenia. Najważniejszymi czynnikami mającymi wpływ na użyteczność konstrukcji drewnianych są zmiany objętości spowodowane wilgocią i dodatkowymi ugięciami wywołanymi skutkami długotrwałego obciążenia.
„Differential movement”, czyli „przemieszczenie wzajemne”
Pełzanie drewna
Pełzanie to zjawisko zmiany odkształcenia elementu w czasie pod wpływem stałego naprężenia (obciążenia) w stałej temperaturze.