Szwajcarski producent materiałów drewnopochodnych uruchomił we wrześniu 2018 r. w swoim zakładzie zlokalizowanym w Żarach bioelektrofiltr, który w znacznym stopniu ograniczy emisję szkodliwych związków do atmosfery. Jest to niespotykane dotąd przedsięwzięcie na polskim rynku. Cała instalacja należy do największych i najnowocześniejszych w Europie.
Choć procesy produkcyjne w przemyśle odpowiadają w Polsce jedynie za 13,4% emisji lotnych związków organicznych i tylko 4,5% pyłów PM 2,5*, nie umniejsza to motywacji niektórych firm do osiągania kolejnych poziomów redukcji. W roku 2007 firma Swiss Krono uruchomiła w żarskim zakładzie elektrofiltr kondensacyjny oczyszczający gazy powstające przy produkcji płyt wiórowych oraz płyt OSB. Inwestycja ta znacząco ograniczyła emisję pyłów i substancji zapachowych, które uprzykrzały życie okolicznym mieszkańcom.
Bez dotacji
? Pierwsze urządzenie kosztowało 27 milionów złotych, a Fundusz Ochrony Środowiska odmówił nam wsparcia finansowego, twierdząc, że nie jest to niezbędna inwestycja, ponieważ spełniamy normy środowiskowe ? tłumaczył podczas konferencji prasowej w siedzibie firmy Jędrzej Kasprzak, prokurent Swiss Krono.