Amerykańska sklejka MPP

Sytuacja na rynku tradycyjnej sklejki jest coraz trudniejsza, a producenci poszukują dla niej nowej ścieżki rozwoju. Inspiracją może być masywna sklejka MPP, której technologię wytwarzania opatentowała amerykańska firma Freres.
Głównym zastosowaniem dla wielkoformatowej MPP mają być konstrukcje budowlane, a produkt ma być konkurencyjny kosztowo dla CLT.

MPP (Mass Plywood Panel) powstało jako alternatywa dla litego drewna konstrukcyjnego.
Chciano stworzyć materiał bardziej wytrzymały i stabilny wymiarowo, ale wciąż z naturalnego surowca. Przy opracowywaniu technologii i testowaniu materiału współpracowały z inwestorem – firmą Freres Lumber – także Wydział Leśny oraz Wydział Architektury Uniwersytetu w Oregonie. W efekcie powstał produkt, dzięki któremu firma Freres trafiła w ubiegłym roku na listę 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie!
Sam proces technologiczny jest zbliżony do produkcji sklejki, jednak mamy tu do czynienia z mniej popularnym w Europie gatunkiem drewna – daglezją kalifornijską. MPP to po prostu sklejone ze sobą lamele wykonane ze sklejki wytworzonej z fornirów daglezji.

Poprzez klejenie ze sobą lameli sklejkowych powstają płyty i belki, które ze względu na wytrzymałość i osiągane wymiary mogą być z powodzeniem stosowane w konstrukcjach budowlanych.
Panele podłogowe, dachowe i ścienne z MPP mogą mieć do 3,6 m szerokości i nawet 14,5 m długości oraz 60 cm grubości.
Grubość nie wynika z ograniczeń technologicznych w klejeniu płyt, lecz późniejszej obróbki CNC (piły i frezy CNC do wycinania otworów w płytach mają ograniczoną długość).
MPP jest wytrzymały, a przede wszystkim ognioodporny. Jest również lżejszy, bardziej ekonomiczny i przyjazny dla środowiska niż tradycyjne materiały budowlane. Głównym konkurentem dla MPP jest CLT oraz stal i beton. CLT jest zdecydowanie produktem europejskim, w USA nie jest jeszcze zbyt popularne, dlatego twórcy MPP mają zamiar wejść na ten rynek budowlany szybciej jako „narodowy” amerykański produkt.

 

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 2/2020. Możesz go kupić w naszym sklepie:

Przemysł Drzewny nr 2/2020 – wydanie papierowe

https://przemysldrzewny.eu/index.php/produkt/7012/?v=9b7d173b068d