0 0

Dziewięć na dziesięć budynków wznoszonych w USA ma konstrukcję drewnianą, ale budowanie wielopiętrowych budynków z drewna jest wciąż kontrowersyjne, głównie z powodu obaw związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Od 2021 r. w USA wejdą w życie nowe przepisy budowlane, które pozwolą ustalić parametry dotyczące wykorzystania tego materiału, co może być przełomem w stosowaniu drewna w wysokich, nawet 18-piętrowych obiektach.

Mimo ograniczeń normatywnych projektanci w Stanach z powodzeniem sięgali po drewno, ale ograniczali się dotąd głównie do dopuszczalnych prawem sześciu pięter.
W taki sposób wybudowano np. budynek biurowy T3 Minneapolis. Z kolei w Portland w stanie Oregon wybudowano 8-piętrowy budynek Carbon12 z CLT, stosując rozwiązania, które pozwoliły w pewnym sensie ominąć ograniczenia wyznaczane przez kody. Jednym z głównych sposobów wykazania, że budynek spełni wymagany poziom biernej ochrony przeciwpożarowej, niezależnie od materiałów konstrukcyjnych, z których został wzniesiony, jest ocena godzinowa ognioodporności ogniowej (FRR – Fire Resistance) jego elementów i zespołów tych elementów.
IBC (The International Building Code) definiuje FRR jako okres, w którym element budowlany, komponent lub zespoły tych elementów utrzymają zdolność do zachowania określonej w projekcie i wymaganej prawem nośności konstrukcyjnej w trakcie trwania pożaru przez również określony prawem czas.

 

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 2/2020. Możesz go kupić w naszym sklepie:

Przemysł Drzewny nr 2/2020 – wydanie papierowe

https://przemysldrzewny.eu/index.php/produkt/7012/?v=9b7d173b068d

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Jadą wozy z drewnem
Next post Amerykańska sklejka MPP