Jadą wozy z drewnem

Każdy przewieziony 1 m3 drewna i każdy dodatkowy 1 km trasy jego transportu to nadmiernie zwiększone i całkowicie zbędne niszczenie środowiska naturalnego oraz przyspieszone zużycie
nawierzchni dróg. To także niemałe koszty transportu, obarczające przedsiębiorcę przerabiającego drewno. Na początku 2020 r. – jak wykazują przedstawione niżej wyniki badań – jest to około 0,5 zł/m3/km przewożonego drewna okrągłego wykorzystywanego do produkcji palet.

Trasy przewozu i koszty transportu drewna okrągłego zależą od tego, z iloma i jak daleko położonymi od zakładu produkcyjnego nadleśnictwami współpracuje przedsiębiorca. Średnio wytwórca palet drewnianych, o przerobie około 20 tys. m3 drewna okrągłego rocznie, odbiera drewno na palety w kilku, a nawet kilkunastu nadleśnictwach, położonych przeciętnie w odległości 30-50 km od siedziby zakładu przetwórczego.
W tabeli 1 przedstawiono trasy dowozu drewna i koszt procesu transportu dla średniego producenta palet drewnianych (wytwarza palety EPAL i palety techniczne). Przedsiębiorca współpracuje regularnie, od kilkudziesięciu lat, z dziewięcioma nadleśnictwami położonymi w odległości 20-120 km od siedziby zakładu produkcyjnego. Istotnym parametrem kosztów działalności firmy jest wynegocjowana przez przedsiębiorcę z przewoźnikami cena przewozu, wyrażona w zł/m3 na trasę (kolumna III tabeli 1). Dla celów porównawczych przeliczono ją na zł/m3/km (kolumna IV tabeli 1).

 

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 2/2020. Możesz go kupić w naszym sklepie:

Przemysł Drzewny nr 2/2020 – wydanie papierowe

https://przemysldrzewny.eu/index.php/produkt/7012/?v=9b7d173b068d