Ochrona przeciwpożarowa w konstrukcjach drewnianych staje się globalnym wyzwaniem

Odpowiednie – często regionalne – rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków z trudem nadążają za szybkim rozwojem technicznym w nowoczesnym budownictwie drewnianym.
Z boomem budowlanym, w szczególności w wieżowcach drewnianych, nie można poradzić sobie, korzystając z przepisów budowlanych, które w niektórych krajach sięgają? średniowiecza. Dziś nasza wiedza jest po prostu znacznie większa, dlatego na całym świecie trwają prace nad dostosowaniem standardów do realiów rynku. Następna generacja europejskiej normy ochrony przeciwpożarowej Eurokod 5 (EN 1995-1-2) powinna zatem zawierać również metodę oceny właściwości palnych kleju i obliczenia właściwości samogasnących klejów.
Nowoczesne, zaawansowane technologicznie materiały, takie jak CLT, nie
tylko umożliwiają budowanie coraz wyższych budynków, ale dzięki nim również stare uprzedzenia, np. takie, że „drewno się przecież pali!”, zostały zastąpione faktami. Każdy strażak potwierdzi na podstawie praktyki, że znacznie bezpieczniej jest stać pod płonącym konstrukcyjnym drewnem klejonym niż pod stalową belką. Drewno praktycznie samo chroni się przed nadmiernym ciepłem.
Spala się z szybkością 0,65 mm/min, ale tworzy zwęgloną warstwę izolacyjną, która chroni pozostały przekrój nośny przed przedwczesnym zawaleniem się.

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 4/2020. Możesz go kupić w naszym sklepie: