Tego nie wiesz o lasach na świecie

W programie rozrywkowym ”Postaw na milion” finałowe pytanie dotyczyło tego, czy w Polsce mamy więcej lasów iglastych czy liściastych. Choć dla czytelników ”Przemysłu Drzewnego”, którzy wjeżdżając do lasu po surowiec głównie widzą sosnę, odpowiedź wydaje się oczywista, ale taką nie była nawet dla prowadzącego program.

Możemy z podniesioną głową powiedzieć, że wygralibyśmy ten milion. Ale czy tak samo łatwo przyszłaby nam odpowiedź na pytania dotyczące struktury lasów Europy, świata? Przygotowaliśmy dla Was kilka zaskakujących zestawień, które zaczerpnęliśmy ze statystyk FAO (Food and Agriculture Organisation).
Na naszej planecie obszar leśny obejmuje 4,06 mld hektarów (ha), co stanowi 31% całkowitej powierzchni lądu. Powierzchnia ta odpowiada 0,52 ha na osobę, choć lasy nie obdarzają swym bogactwem równomiernie ludności świata. Aż 45% lasów stanowią lasy tropikalne. Ponad połowa (54%) światowych lasów skoncentrowana jest w pięciu krajach: Federacji Rosyjskiej (815 mln ha), Brazylii (497 mln ha), Kanadzie (347 mln ha), Stanach Zjednoczonych (310 mln ha) i Chinach (220 mln ha).
Od 1990 r. na świecie ubyło 178 mln ha lasów, co odpowiada wielkości obszaru Libii. Brzmi przerażająco, jednak sam wskaźnik utraty lasów netto znacznie spadł w latach 1990?2020 ze względu na wprowadzone ograniczenia wylesiania w niektórych krajach, a także wzrost powierzchni lasów będący efektem programów zalesiania i naturalnej ekspansji lasów.

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 1/2021. Możesz go kupić w naszym sklepie:

https://przemysldrzewny.eu/index.php/produkt/przemysl-drzewny-nr-1-2021-wydanie-elektroniczne/?v=9b7d173b068d