0 0

Na Madagaskarze wstępuje wiele endemicznych gatunków drzew. Jednym z nich jest palisander baronii. Pod względem barwy drewno tego gatunku należy do palisandrów ciemnych i wykazuje wszelkie atuty tego szlachetnego surowca.
Drewno cechuje stabilność wymiarowa, wysokie parametry mechaniczne, co w połączeniu z walorami estetycznymi otwiera szerokie możliwości wykorzystania.

Nazewnictwo
Dalbergia baronii Baker to gatunek rośliny z rodziny strączkowych (Fabaceae). Nazwa rodzaju poświęcona jest szwedzkiemu przyrodnikowi i fizykowi Nilssonowi Dalbergowi (1735?1821). Drugi człon nazwy łacińskiej pochodzi od nazwiska angielskiego misjonarza i botanika Richarda Barona, który mieszkał i pracował na Madagaskarze przez 35 lat (pod koniec XIX w.). Ogółem skatalogował ponad 12 tysięcy gatunków madagaskarskich roślin, które systematycznie przesyłał do Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew w Londynie (odkrył przy tym ponad 1000 nowych gatunków). Omawiany gatunek drewna palisandru nie jest ujęty w normie PN-EN 13556:2005 dotyczącej nazewnictwa drewna znajdującego się w obrocie handlowym w Europie. Przyjmując analogiczne jak w wymienionej wyżej normie zasady tworzenia kodów handlowych, palisander baronii miałby oznaczenie DLBA.

Występowanie i pozyskanie
Dalbergia baronii jest endemitem ze wschodniego Madagaskaru i praktycznie (poza sporadycznymi nasadzeniami w Tanzanii) występuje tylko na wspomnianej wyspie. Jest to jeden z ok. 40 gatunków palisandrów rosnących na Madagaskarze i jeden z ok. 250 na całym świecie. Pozyskiwane drewno jest wysokiej jakości, podobnie jak innych madagaskarskich palisandrów z zachodniej i północnej części wyspy, np.: Dalbergia davidii Bosser & R.Rabev., Dalbergia pseudobaronii R.Vig. i Dalbergia tsaratananensis Bosser & R.Rabev. Większość z tych drzew jest zagrożona i została ujęta w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych opublikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Mimo to omawiane drewno jest nadal dostępne na rynku międzynarodowym, ale w niewielkich ilościach (niewielkie rozmiarowo deski promieniowe z przetarcia ćwiartkowego) i to za wysoką
cenę, głównie do zastosowań specjalnych.
Madagaskar oficjalnie eksportuje ok. 1500 m3 drewna palisandrowego rocznie (ocenia się, że w rzeczywistości jest go znacznie więcej). Przepisy celne zabraniają wywozu drewna okrągłego z wyspy, dlatego musi być ono przerobione na miejscu przynajmniej do postaci tarcicy, np. belek. Nie zawsze jakość tej obróbki jest wysoka, co prowadzi do istotnych strat.

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 1/2021. Możesz go kupić w naszym sklepie:

https://przemysldrzewny.eu/index.php/produkt/przemysl-drzewny-nr-1-2021-wydanie-elektroniczne/?v=9b7d173b068d
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Tego nie wiesz o lasach na świecie
Next post W obwieszczeniu MEiN nie znalazły się zawody drzewne i leśne