Cyfrowe zaopatrzenie w palety

Prawie każdy potrzebuje palet. Do tej pory ich zakup był dość skomplikowany, ponieważ na rynku jest bardzo wielu dostawców.
Dzięki cyfrowej platformie zakupowej Packlogx kupujący mają teraz łatwiej. Założony w 2020 r. start-up Packlogx stworzył cyfrową platformę do zamawiania nośników ładunków. Dennis Maschmeyer, współzałożyciel i dyrektor
generalny Packlogx, opisuje, co przyświecało
temu pomysłowi:
– Zauważyliśmy, że zamawianie nośników ładunku było często wykonywane manualnie.
Sam pracował w branży logistycznej i doświadczył, jak kupujący pisali do poszczególnych producentów i handlarzy. To długi proces, zwłaszcza że rynek palet jest duży i nieprzejrzysty: w Europie jest ponad 800 producentów palet.
– Istnieje niezliczona liczba producentów i handlarzy, ale także bardzo wiele firm, które potrzebują palet. Wszystkich z tej istniejącej na rynku konstelacji chcieliśmy uwzględnić na naszej platformie – mówi
Maschmeyer.
Na Packlogx można znaleźć prawie 250 producentów, a 150 przedsiębiorstw używa platformy do zaopatrywania się
w nośniki ładunku.
Jak dziś zamawia się palety?
Dostępna za pomocą przeglądarek platforma Packlogx działa analogicznie do platform oferujących inne grupy towarów.
Rejestracja na platformie jest bezpłatna dla kupujących i producentów.
W przypadku producentów sprawdzeniu podlega ich NIP, jak również numery licencyjne EPAL, UIC, CP i inne zezwolenia dotyczące produkcji drzewnej. Kupujący może stworzyć na platformie przetarg lub zapytanie ofertowe. Te drugie mają charakter jednorazowy, przetargi z kolei dotyczą powtarzających się zleceń.
– Po opublikowaniu zapytania ofertowego lub przetargu kupujący ma możliwość dotarcia do około 200 partnerów na platformie – wyjaśnia Maschmeyer. Oszczędza to czas i wysiłek. Producenci mogą wtedy składać oferty, a kupujący ma możliwość je ze sobą porównać. Oferty są przy tym anonimizowane: kupujący dowiaduje się jedynie, z jakiego kraju jest dany producent, jaka jest jego zdolność produkcyjna, ilu pracowników zatrudnia oraz jakie otrzymał dotąd oceny na platformie. Partnerem umownym jest Packlogx.
– Oznacza to, że jesteśmy również odpowiedzialni za jakość palet. Zajmujemy się reklamacjami, jesteśmy odpowiedzialni za dotrzymywanie terminów dostaw i zapewniamy obsługę klienta we własnym
zakresie – dodaje Maschmeyer.
Standaryzacja negocjacji Maschmeyer szacuje, że w odpowiedzi na jeden opublikowany na platformie przetarg otrzymuje się średnio od trzech do dziesięciu ofert od producentów.
– To zależy od tego, jakiego rodzaju palety są potrzebne – wyjaśnia. – W przypadku europalet, najczęściej używanego
nośnika ładunku w Europie, użytkownik otrzymuje zazwyczaj więcej ofert niż w przypadku palet w nietypowych
formatach.
Kupujący może następnie porównać oferty i zdecydować się na dostawcę. W cenę palet zawsze wliczona jest już ich dostawa.
– Staramy się standaryzować i upraszczać proces zaopatrzenia – mówi Maschmeyer.
Za pośrednictwem platformy można również wysłać kontrpropozycję do dostawców. Jeśli kupujący mimo to widzą
potrzebę dalszych negocjacji, mogą je prowadzić samodzielnie za pomocą przycisku ?negocjacja?. Platforma wystawia potwierdzenia zamówień i faktury w formacie PDF.
– Na życzenie klienta istnieje możliwość połączenia platformy z wewnętrznymi systemami ERP, takimi jak SAP – mówi
Maschmeyer. Strona realizacji łączenia systemów jest dla klienta bezpłatna.

A potencjał oszczędności?
Od grudnia ubiegłego roku cena drewna gwałtownie wzrosła. Wynika to między innymi z dużego popytu na drewno w Azji Kupowanie nośników ładunku Cyfrowe zaopatrzenie w palety i Ameryce Północnej, gdzie produkcja znów idzie pełną parą. Maschmeyer podkreśla, że dzięki korzystaniu z platformy, klienci mogą potencjalne zaoszczędzić ok. pięciu do sześciu procent. Oprócz oszczędności dotyczących cen jednostkowych platforma obniża również koszty procesu realizacji zamówień. Maschmeyer zaleca kupującym, aby w czasach wysokich cen nie zawierali umów długoterminowych, lecz planowali krótkoterminowo. Jeśli cena palet znowu spadnie, kupujący mogą na tym
zaoszczędzić.
– Dzięki naszej platformie kupujący są bliżej rynku i mogą w większym stopniu korzystać z wahań cen ? mówi.
Dodatkowo, Packlogx próbuje tworzyć prognozę cen na przyszłość. Ma to na celu pomóc nabywcom wybrać optymalny moment na złożenie zamówienia. Oferta Packlogx koncentruje się na paletach drewnianych, ale oferowane są na niej również palety plastikowe, takie jak H1 i H2. Oferta palet drewnianych obejmuje produkty standardowe ? europalety lub palety chemiczne CP1 do CP9, dostępne są również palety jednorazowe w wielkości od 40 cm do 10 m.
– Tutaj klient może skonfigurować paletę indywidualnie – wyjaśnia Maschmeyer. Platforma prowadzi również sprzedaż palet używanych. Ich stan jest kategoryzowany zgodnie z klasyfikacją jakości EPAL. – Kupujemy używane palety od klienta i wprowadzamy je ponownie w obieg – mówi Maschmeyer.
Palety znormalizowane, takie jak europalety, w przeciwieństwie do palet jednorazowych, są uznawane za wymienialne. Ale Maschmeyer wie z doświadczenia, że wymiana, czyli ?pooling?, nie jest taka prosta. – Pooling nie jest częścią naszej głównej działalności. Widzimy siebie jako platformę zaopatrzeniową, która zajmuje się kupnem i sprzedażą – mówi Maschmeyer. Jest ku temu kilka powodów: wiele firm używa wyłącznie palet nowych, zamiana ich na używane nie ma więc dla nich sensu. W związku z tym często wliczają cenę palety w cenę oferty. W transakcjach
eksportowych zwrot palet jest często zbyt kosztowny. Wymiana palet wymaga również dużego nakładu manualnej
pracy administracyjnej.


Co dalej?
Maschmeyer opowiada o planach na przyszłość swojego młodego przedsiębiorstwa:
– Portfolio oferowanych przez nas produktów zostanie rozszerzone w najbliższych miesiącach.
Ma ono zacząć obejmować dalsze palety plastikowe oraz opakowania, takie jak drewno listwowe i skrzynie transportowe.
Maschmeyer i jego zespół myślą również o wynajmowaniu własnych magazynów, aby być w stanie zapewnić szybkie dostawy just-in-time. Packlogx jest młodą firmą, która rozpoczęła swoją działalność na początku kryzysu
związanego z pandemią koronawirusa. Mimo to platforma ma już wielu klientów, co pozytywnie rokuje na przyszłość.