KVH to główny kierunek rozwoju największych europejskich tartaków

Produkcja litego drewna konstrukcyjnego na złączach klinowych KVH (Konstruktive Massive Holz) skupiona jest w największych europejskich tartakach. Liderem jest niemiecki Ladenburger z wydajnością 255 000 m3 (dane za rok 2020). Rosnąca popularność KVH skłoniła jednak w ostatnim czasie większość liderów do inwestycji zwiększających potencjał produkcyjny, stąd można szacować, że już wkrótce w całej Europie wyprodukowane zostanie ponad 4 mln m3 konstrukcyjnego drewna litego.

Dwa tartaki w Bromskirchen i Rottleberode, każdy szczycący się produkcją ponad 160 000 m3 KVH, należą do Ante-Holz.
Podobną wydajność ma tartak w Hirschberg (140 000 m3), należący do firmy Rettenmeier, a dzięki nowym inwestycjom
zwiększy ją wkrótce do 175 000 m3.
Jeszcze niedawno podczas otwarcia zakładu Stora Enso Wood Products w czeskim mieście Ždírec mówiono, że będzie to jeden z liderów europejskich, wytwarzający 150 000 m3 tego materiału konstrukcyjnego. Taki poziom produkcji nie wystarczy już na podium. W Lignopan Holzwerke Pfarrkirchen za chwilę uruchomiona zostanie nowa linia i zakład będzie produkował 163 000 m3 drewna konstrukcyjnego litego. Do czołówki aspiruje też Hasslacher Norica Timber, który w austriackim tartaku
Predig produkuje 135 000 m3 KVH. Pod względem geograficznym liderem produkcji są Niemcy (2,5 mln m3), skąd wywodzi się i gdzie został zarejestrowany znak towarowy KVH. Druga pod względem wolumenu produkcji jest Austria (1 mln m3). Polska dopiero zaczyna swoją „przygodę” z KVH – jego produkcję rozpoczął tartak w Rytlu.

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 4/2021. Możesz go kupić w naszym sklepie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *