Trwałe elementy klejone, dzięki dużej sile docisku prasy

Odpowiednia siła nacisku to gwarancja jakości łączenia, a niezależne sekcje pracy zapewnią ciągłą i bardziej efektywną produkcję. Hydrauliczne prasy obrotowe do klejenia drewna na grubość JUWAL to dobre rozwiązanie dla zakładów stolarskich, potrzebujących wydajnego urządzenia, które chcą zminimalizować czasochłonność procesów klejenia drewna.

Na końcową jakość klejonki wpływa ma nie tylko odpowiednio wyselekcjonowany i obrobiony mechanicznie surowiec o właściwym stopniu wysuszenia oraz wysokie parametry stosowanego kleju. Równie ważna jest siła nacisku w prasie, która dociska lamele w trakcie procesu łączenia. Duża siła nacisku na całą spajaną powierzchnię zapewnia jej wysokie parametry wytrzymałościowe, dzięki czemu klej wniknie w strukturę materiału, tworząc jednorodne i trwałe połączenie.

Dlatego to właśnie duży nacisk jest niezbędny, aby uzyskać stałą, powtarzalną i jednakową jakość łączonych elementów. Jest on również konieczny przy klejeniu większych elementów konstrukcyjnych. Wymaganą do tego siłę nacisku zapewnią układy hydrauliczne, które mogą pracować przy większym obciążeniu i ciśnieniu niż siłowniki pneumatyczne.

Proces technologii klejenia umożliwia tworzenie dużych, wytrzymałych i jednolitych belek konstrukcyjnych, które trwałością i stabilnością wymiarową przewyższają drewno lite. Trudno jednak uzyskać materiał o wysokiej jakości i parametrach, które będą odpowiadały potrzebom rynku, bez niezawodnego zaplecza maszynowego – mówi Józef Burawski z firmy JUWAL, produkującej maszyn do obróbki drewna, w tym prasy hydrauliczne. – Dzięki prasom hydraulicznym możemy precyzyjnie dobrać siłę nacisku i jego rozkładu na całej powierzchni materiału. W ten sposób klejone elementy są dokładnie dociskane, co jest warunkiem uzyskania trwałej spoiny.

W solidnych i wytrzymałych obrotowych prasach hydraulicznych do klejenia drewna na grubość firmy JUWAL za wytworzenie potrzebnego nacisku odpowiadają dwie pompy hydrauliczne: zalewowa i pomocnicza. To one utrzymują stałe ciśnienie w trakcie trwania procesu klejenia. Na jednym polu roboczym elementy są ściskane w dwóch płaszczyznach: pionowej (docisk od góry) i poziomej (docisk boczny, który służy do wyrównania wsadu).

Całym procesem klejenia zarządza operator, który steruje ręcznie dźwigniami rozdzielacza i załączaniem pomp. Dzięki temu każda sekcja dociskowa, wyposażona w dociski wyrównujące klejoną płaszczyznę, może być sterowana indywidualnie. Ciśnienie hydrauliczne jest regulowane osobno na każdym polu załadowczym. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ półki prasy można podzielić na sekcje klejące zgodnie z wymaganymi wymiarami produkowanej klejonki.

Dla większej wygody pracy, siłowniki można wyposażyć w niezależne zawory sterujące ich otwieraniem i zamykaniem. Dodatkową opcją są również stopery odmierzające czas klejenia, które zasygnalizują zakończenie procesu za pomocą sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej.

Hydrauliczne prasy wiatrakowe to dobre rozwiązanie podczas klejenia dużych ilości wyrobów. W tym samym czasie można szybko wykonać wiele elementów, co poprawi wydajność produkcji. Czteropółkowa prasa JUWAL zapewnia nieprzerwany cykl pracy bez niepotrzebnych przestojów. Po nałożeniu partii materiału na jedną półkę, prasę można obrócić i od razu układać kolejne partie na pozostałych polach. Wydajność tej obrotowej prasy do klejenia elementów drewnianych na grubość to – w zależności od klejonego materiału – nawet 20 m3 na jednej zmianie.

Prasy są wykonywane na indywidualne zamówienie według wytyczonych parametrów, dlatego każdy model jest przystosowany do specyfiki produkcji konkretnego zakładu. Dzięki przesuwanym dociskom, w które są wyposażone sekcje klejące, urządzenie można odpowiednio dopasować do rodzaju i wymiarów wytwarzanej klejonki. Po odpowiednim wyregulowaniu docisków w prasie można sklejać zarówno krótkie elementy, które mają zastosowanie w produkcji stolarki okiennej, jak i długie belki konstrukcyjne.

Najważniejszą zaletą prasy obrotowej jest wydajność, ale jest ona również dobrym rozwiązaniem dla zakładów, które nie mają dużo miejsca na park maszynowy i związane z tym ograniczenia powierzchniowe.

Rodzimy producent znany jest również z serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego, co pozwala ograniczyć przestoje maszyny w przypadku awarii czy nieprawidłowości w pracy urządzenia.

Więcej informacji na temat obrotowych pras hydraulicznych znajdą Państwo na stronie internetowej: www.juwal.eu

Artykuł promocyjny