xxx, pornsam, xpornplease, joyporn, pornpk, foxporn, porncuze, porn110, porn120, oiporn, pornthx, blueporn, roxporn, silverporn, porn700, porn10, porn40, porn800, porn900
. . .

Musimy pozyskać więcej, zanim las się zestarzeje

Pozyskiwanie dziś zbyt małej części przyrostu oznacza, iż starzejące się drzewostany będą znacznie wolniej zyskiwać na miąższości, co spowoduje, że trzeba będzie pozyskiwać nawet 100% przyrostu.

– Nasi politycy często cieszą się, gdy mówimy, że pozyskujemy mniej niż połowę przyrostu i myślą, że to oznacza, iż nasze leśnictwo jest ekologiczne, a to całkowite pomieszanie pojęć i niezrozumienie tematu – uważa prof. Tomasz Borecki. Konsekwencje takiego myślenia i naciski organizacji ekologicznych, by ograniczać pozyskanie mogą mieć fatalny wpływ nie tylko na przemysł drzewny, lecz także na lasy w Polsce.W polskich lasach dominują drzewostany 3 i 4 klasy wieku. Na obszarach należących do Skarbu Państwa udział drzewostanów klasy IV i starszych aż 58,2%. Jeszcze gorzej jest w lasach gminnych, gdzie udział ten wynosi 66,3%.

pd 4 - str 12

Będziemy pozyskiwali 100%?

– Obecnie mamy zbyt mało drzewostanów rębnych, wiec jeśli dziś mówimy, że użytkowanie na poziomie 65 czy 69% przyrostu jest duże, to ulegamy złudzeniu, jakie dają liczby – uważa prof. Borecki. – Trzeba bowiem spojrzeć na leśnictwo z perspektywy przyszłości. Stymulacje, które robimy w naszej katedrze wskazują, że za 20-30 lat będziemy brali nawet 100% przyrostu.

Jak to możliwe?

W Zakładzie Urządzania Lasu WL SGGW opracowywana jest koncepcja użytkowania lasu w perspektywie kolejnych 50 lat.

Cały artykuł przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 4/2015

Previous post Od dzisiaj nie ma odpadów, są resztki produkcyjne
Next post Co wpływa na cenę drewna w Lasach Państwowych?