0 0

W Szpietowie uruchomiona została pilotażowa instalacja zgazowania zrębków drzewnych o mocy 3 MW wytwarzająca zarówno energię cieplną, jak i elektryczną.

pd 71

Dzięki proekologicznej polityce unijnej następuje gwałtowny rozwój rożnych technologii produkcji energii odnawialnej. Poza energią wiatrową i wodną oraz energią z ogniw fotowoltaicznych, energia z biomasy jest jednym z podstawowych źródeł produkcji zielonej energii. Ponieważ corocznie stawiane są coraz wyższe wymagania dotyczące udziału produkcji energii odnawialnej, drewno staje się najlepszym powszechnie
dostępnym paliwem. Jest czyste, odnawialne i wysoko energetyczne. Powinniśmy je traktować jako dobro narodowe, którego zwykłe spalanie jest po prostu marnotrawstwem. Nowoczesnym rozwiązaniem jest przekształcanie drewna odpadowego na paliwa gazowe. Takie podejście zaczyna faworyzować technologie zgazowania, które pozwalają na zamianę drewna na gaz syntezowy składający się z mieszaniny wodoru, tlenku węgla i metanu z dwutlenkiem węgla i azotem, gdzie części palne stanowią ponad 40% objętości gazu. Następnie wytworzony gaz może być poddany procesowi transformacji prowadzącemu do syntezy Fischera-Tropscha w przypadku wytwarzania paliw płynnych, katalitycznej syntezy metanolu lub w najmniej technicznie
zaawansowanym przypadku do spalania gazu w silniku tłokowym napędzającym generator. W tym przypadku nawet w małych jednostkach możemy wytwarzać energię elektryczną ze sprawnością osiągającą poziom 33%, a pozostałą energię cieplną wykorzystać na miejscu do celów technologicznych.
Technologia zgazowania drewna i wykorzystania otrzymanego gazu w silnikach tłokowych przeżyła swoje złote dni w latach czterdziestych ubiegłego wieku, gdy w ogarniętej wojną Europie wykorzystywano sześćset tysięcy takich jednostek. Później zapomniano o tej technologii i obecnie próbuje się ją ponownie opanować, głównie dla większych jednostek o mocy 0,5?2,5 MWel. Uruchomiono kilka takich instalacji, z których najbardziej znane to Harboore w Danii o mocy elektrycznej 2 MWel i Gusing w Austrii ? 2,5 MWel. Wszystkie elementy takiej technologii muszą współpracować stabilnie, a całość musi się wykazywać niezawodnością i niskimi kosztami eksploatacji pozwalającymi na szybką spłatę instalacji. Po wielu latach prac firmy MTF i Qenergy opracowały układ, który spełnia wymagane kryteria i obecnie jest on na etapie zaawansowanych prób. Pilotażowa instalacja powstała na terenie zakładu produkującego pellety drzewne w miejscowości Szepietowo, w ramach projektu badawczego ?Nowe paliwa z biomasy? prowadzonego przez Instytut Maszyn Przepływowych i Energę, finansowanego przez NCBiR.

Cały artykuł przeczytasz w: Przemysł Drzewny nr 4/2015

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post „Sklejka-Multi” centruje laserowo i pozyskuje z drewna 20% więcej łuszczki
Next post Zgazowanie to przyszłość energii z biomasy