Ceny drewna okrągłego w Austrii i Niemczech najniższe od dekady

Ceny drewna okrągłego w Austrii i Niemczech spadły do najniższego od 10 lat poziomu, jednak w dalszym ciągu oba kraje są jedynymi z największych importerów drewna okrągłego, według raportu Wood Resource Quaterly.

Od około dwóch lat ceny iglastego drewna okrągłego zarówno w Austrii jak i w Niemczech są w stanie ciągłego spadku i według raportu Wood Resource Quaterly w pierwszym kwartale 2016 osiągnęły najniższy poziom od roku 2006 (ceny liczone w dolarach amerykańskich). Ceny liczone w euro również spadały – przeciętne ceny są teraz niższe o około 12% w stosunku do tych sprzed dwóch lat.

Pomimo spadku cen w obu państwach właściciele tartaków zmagają się z najwyższymi od lat kosztami pozyskiwania lokalnego drewna. Wysokie ceny spowodowały znaczący wzrost import surowego drewna z krajów sąsiadujących, gdzie ceny są niższe. Niemcy i Austria są drugim i trzecim największym importerem drewna okrągłego na świecie. Z kolei największymi eksporterami drewna okrągłego w 2015 i pierwszym kwartale 2016 były Czechy, Polska, Norwegia i Estonia.

Austria zaimportowała ponad 6,5 miliona metrów sześciennych drewna okrągłego w 2015 roku i według prognoz w 2016 zaimportuje około 7,5 miliona metrów sześciennych. Około 85% zapotrzebowania Austrii to Czechy, Niemcy i Słowenia. Największą zmianą w pozyskiwaniu drewna przez państwa w ciągu ostatniej dekady, to ostra redukcja importu z Niemiec i znaczący wzrost importu z Słowenii, który wzrósł z 180 tysięcy metrów sześciennych w 2006 do 1.2 miliona metrów sześciennych w 2015.