RAPORT FORESTOR: produkcja CLT – aspekty techniczne

Technologia produkcji CLT wciąż jest doskonalona. Poprawie ulega nie tylko wydajność, zwiększane są także możliwości produkcji płyt o bardzo dużych formatach, stosowane są spoiwa o lepszych parametrach, umożliwiających stosowanie wyrobów wewnątrz budynków. Następuje coraz większa automatyzacja, a jednocześnie wciąż trwają prace nad standaryzacją i wdrożeniem norm europejskich dla drewna klejonego krzyżowo. Wydaje się, że w tym zakresie prędkość działań nie jest w stanie dogonić dynamiki zmian na rynku budownictwa z drewna masywnego.

Obecnie do CLT wykorzystywane są głównie gatunki drewna iglastego. Największą ilość stanowi świerk. Rzadziej stosuje się inne gatunki, takie jak: jodła, sosna zwyczajna, modrzew europejski. Do wierzchnich warstw, ze względu na atrakcyjne walory wizualne, wykorzystuje się daglezję. Aby polepszyć parametry wytrzymałościowe, jako dodatek można zastosować także twardsze gatunki, np. brzozę.
Surowiec do produkcji płyt w technologii CLT powinien charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Proces standaryzacji w branży ciągle postępuje. Europejska robocza norma (prEN 16351:2011) sugeruje grubość pojedynczego elementu w zakresie 12?45 mm.