W całej Europie produkuje się już 2 mln m3 płyt CLT

Na całym świecie technologia CLT zdobywa coraz większą popularność – produkcja łącznie przekracza już 2 mln m3 płyt rocznie. Wykres wskazuje, że w samej tylko Europie produkcja płyt klejonych krzyżowo wzrosła ponaddwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat, a w ciągu dekady (do roku 2024) prognozy mówią o nawet czterokrotnym wzroście wolumenu produkcji. Są jednak czynniki, które mogą zahamować ten trend.

Płyty klejone krzyżowo (Cross Laminated Timber – CLT) pojawiły się na rynku już 25 lat temu, a za pioniera uważa się firmę KLH Massivholz, która w 1996 r. uruchomiła ich produkcję jako efekt wdrożenia badań prowadzonych wspólnie z Uniwersytetem w Graz. Dotychczas z wytworzonych w jej zakładach płyt powstało około 35 000 obiektów na całym świecie. Oprócz KLH w samej Europie istnieje już kilkadziesiąt zakładów produkcji CLT. W tej pionierskiej
technologii wyprzedziła nas Łotwa czy Ukraina, gdzie zlokalizowane są już zakłady wytwarzające drewno klejone krzyżowo. W Polsce jak dotąd nie powstał żaden.
CLT składa się z trzech, pięciu lub siedmiu warstw desek drewnianych (zazwyczaj świerku, rzadziej sosny), które są układane w stos, klejone i prasowane pod kątem 90 stopni względem siebie. W ten sposób powstaje bardzo sztywny element o dużej stabilności wymiarowej. Już na linii produkcyjnej w wielkoformatowych płytach wycinane są otwory na okna czy drzwi i prosto z fabryki mogą trafiać do montażu na placu budowy. Z CLT buduje się dziś zarówno małe domki letniskowe, jak i wieżowce lub biurowce. Obecnie najwyższym budynkiem jest Mjostornet w norweskim Brumunddal, który ma 18 pięter i 85 metrów wysokości – jest więc aż o 30 metrów wyższy od akademika
Brock Commons Tallwood House w Vancouver w Kanadzie, uznawanego do tej pory za najwyższy budynek z drewna. Nie wszędzie jednak CLT spotyka się z tak sprzyjającymi kodeksami budowlanymi, by można było konkurować z technologią stali i betonu tam, gdzie jest potrzeba wznoszenia wysokich obiektów.

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 2/2021. Możesz go kupić w naszym sklepie:

https://przemysldrzewny.eu/index.php/produkt/przemysl-drzewny-nr-1-2021-wydanie-elektroniczne-kopia/