0 0

Zakazać eksportu drewna okrągłego z UE? Tak, ale tylko w oparciu o argumenty ekologiczne, a nie ochrony przedsiębiorców i rynku pracy. Dlaczego? Pokazał to spór arbitrażowy między UE i Ukrainą, która takie ograniczenia wprowadzała od 2015 r. Inną kwestią pozostaje pytanie, czy zakaz eksportu kłód poza UE rzeczywiście wpłynie pozytywnie na wspólnotową gospodarkę i nie odbije się rykoszetem w europejskich przedsiębiorców.

Cofnijmy się do 2019 r. W czerwcu Unia Europejska wszczęła postępowanie arbitrażowe przeciwko Ukrainie na podstawie art. 306 umowy między Unią Europejską a Ukrainą. Spór powstał, gdy ustawą nr 325-VIII z dnia 9 kwietnia 2015 r. Ukraina wprowadziła dziesięcioletni zakaz wywozu drewna nieprzetworzonego (od listopada 2015 r. drewna z wyjątkiem sosny, a od 1 stycznia 2017 r. również sosny).
W uzasadnieniu ustawy wyjaśniono, że głównym celem moratorium było przekierowanie drewna okrągłego do lokalnych zakładów drzewnych, które poddałyby je dalszej obróbce.

Zdaniem autorów eksport drewna nieprzetworzonego, które samo w sobie ma niską wartość w porównaniu z drewnem przetworzonym, nie jest dla Ukrainy korzystne ekonomicznie ani ekologicznie.
Unia Europejska powołuje się natomiast na Umowę Stowarzyszeniową z Ukrainą, uznając, że zakaz wywozu jest
sprzeczny z art. 35 traktatu, zakazującego nakładanie przez strony ograniczeń wywozu towarów lub środków o skutku
równoważnym.

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 3/2021. Możesz go kupić w naszym sklepie:

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Ekoprotekcjonizm – CZYM MOŻE SKUTKOWAĆ ZAKAZ EKSPORTU DREWNA Z UNII EUROPEJSKIEJ?
Next post Przebiliśmy barierę 300 zł za sosnę tartaczną